| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Remont sfinansowany pieniędzmi ze zbycia innej nieruchomości

Remont sfinansowany pieniędzmi ze zbycia innej nieruchomości

W sierpniu 2003 r. sprzedałam mieszkanie za kwotę 230 000 zł. Mieszkanie to było moją własnością tylko przez 3 lata, w związku z czym, co do zasady, sprzedaż podlegała opodatkowaniu podatkiem w wysokości 10 proc. Uniknęłam jego zapłacenia składając stosowne oświadczenie o przeznaczeniu środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Za kwotę 215 000 zł zakupiłam inne mieszkanie, a ponadto w 2004 r. wykonałam remont tego nowego mieszkania na udokumentowaną fakturami kwotę 23 000 zł. Czy w tej sytuacji mogę skorzystać z ulgi remontowej - mimo iż część wydatków pokryłam środkami uzyskanymi ze sprzedaży mieszkania?

Tak Mimo formalnej likwidacji ulgi remontowej w latach 2003–2005 podatnicy mogą wciąż z niej korzystać na mocy przepisów przejściowych, zawartych w ustawie z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 z późn.zm.). Artykuł 12 ust. 2 tej ustawy stanowi bowiem, że wydatki, o których mowa w uchylonym art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – będącym podstawą ulgi remontowej – poniesione w latach 2004–2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.
W myśl art. 27a ustawy o p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy od osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w art. 27b ust. 2–15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Warunki skorzystania z ulgi remontowej określone są w art. 27a ust. 7 ustawy o p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem odliczenia z tytułu ulgi remontowej stosuje się, jeżeli:
1) wydatki nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 14 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
2) wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wydatki opisane w pytaniu zadanym przez autorkę listu spełniają zatem wszelkie warunki pozwalające na skorzystanie z ulgi remontowej.
Przeszkody w skorzystaniu z tej ulgi nie stanowi także sfinansowanie poniesionych wydatków ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, zwolnionych od podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o p.d.o.f.
Przypomnijmy, że w myśl tego przepisu wolne od podatku są:
• przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości lub ich części albo udziału w nieruchomości,
• spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,
• prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz
• prawa wieczystego użytkowania gruntów
– w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży m.in. na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium RP.
Sebastian Zagórski
Podstawa prawna:
art. 12 ust. 2 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »