| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Dopłata do wypoczynku pracownika

Dopłata do wypoczynku pracownika

Czy dopłaty do wypoczynku pracownika mogą być zwolnione od podatku, jeżeli zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Nie.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione od podatku są dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18. Warunkiem jest, by wypoczynek był zorganizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie. Jeżeli dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży są sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to przepisy ustawy nie przewidują żadnego limitu ograniczającego zwolnienie. Jeśli dopłaty są finansowane z innych źródeł, zwolnieniu w roku podatkowym podlega kwota 760 zł.
Zwolnieniu od podatku nie podlega dopłata do wypoczynku dorosłych pracowników. Natomiast dopłata do wypoczynku dorosłego pracownika finansowana ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jak każde świadczenie z tego funduszu przeznaczone na cele socjalne, jest u pracownika wyłączona z podstawy wymiaru składek ZUS.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
• § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).
Agnieszka Ziółkowska
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »