| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy odsetki od kredytu na "buy back" są kosztem

Czy odsetki od kredytu na "buy back" są kosztem

Walne zgromadzenie akcjonariuszy podjęło decyzję o skupie od akcjonariuszy akcji w celu ich umorzenia. Umorzenie ma zostać przeprowadzone z zysku za 2004 r. Ponieważ jednak nie został on jeszcze podzielony uchwałą walnego zgromadzenia, spółka część zakupu akcji sfinansowała kredytem. Czy jego koszty są dla spółki kosztem uzyskania przychodu?

Odsetki od kredytu wykorzystanego przez spółkę na zakup akcji od akcjonariuszy zgadzających się na ich umorzenie nie są kosztem podatkowym. Wydatek ten bowiem nie został poniesiony w celu uzyskania przychodów przez spółkę.
Kodeks spółek handlowych przewiduje trzy sposoby umorzenia akcji.
Akcja może być umorzona za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę. Jest to tzw. umorzenie dobrowolne.
Akcje mogą również zostać umorzone przymusowo. Wówczas nie jest potrzebna zgoda akcjonariusza.
Umorzenie automatyczne ma natomiast miejsce, gdy spełni się warunek zapisany w statucie. Umarzanie akcji jest więc instytucją prawa handlowego kształtującą układ sił między akcjonariuszami.
Wydatki poniesione przy okazji umarzania akcji nie są wydatkami mającymi na celu uzyskanie przychodu w spółce. Dlatego też prowizja oraz odsetki od kredytu wykorzystanego do skupu akcji nie są kosztem podatkowym.
Takie stanowisko zajmują też w tej sprawie organy podatkowe (na przykład Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście, sygnatura pisma US35DP1/423--50/04/JS).
• art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
Piotr Domański
specjalista z zakresu podatków dochodowych


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »