| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wspólne rozliczenie z małżonkiem i opodatkowanie kartą podatkową

Wspólne rozliczenie z małżonkiem i opodatkowanie kartą podatkową

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową oraz jestem zatrudniona na umowę o pracę (pełny etat). Mój mąż nie pracuje. Czy możemy złożyć wspólne zeznanie podatkowe za rok 2004, wykazując moje dochody z umowy o pracę w PIT rozliczającym wspólnie małżonków? Nadmieniam, że już złożyłam PIT-16A z działalności opodatkowanej kartą podatkową, a dochody z umowy o pracę chciałabym rozliczyć wspólnie z mężem.

Nie. Wspólne rozliczenie z małżonkiem nie będzie możliwe. Jest ono wykluczone, gdyż opodatkowanie w formie karty podatkowej oznacza podleganie przepisom ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie ma przy tym znaczenia osiągnięcie dochodów dodatkowo z innego źródła. Wyłączenie to dotyczy wszystkich dochodów osiągniętych przez podatnika, niezależnie od ich źródła.
Niestety, wspólne rozliczenie z mężem nie będzie możliwe. Wyklucza to wprost art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem nie mogą skorzystać nie tylko osoby korzystające z liniowej formy opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej, ale także te prowadzące działalność gospodarczą, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Karta podatkowa jest jedną ze zryczałtowanych form opodatkowania regulowaną przepisami tej ustawy. Dlatego też mają do Pani zastosowanie jej przepisy, a to uniemożliwia skorzystanie ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem. Nie ma tutaj znaczenia osiągnięcie dodatkowo dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych. Wyłączenie to, w omawianej sytuacji, dotyczy wszystkich dochodów osiąganych przez podatnika (niezależnie od źródła).
• art. 6 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
Anna Welsyng-Zielony
doradca podatkowy, prawnik


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »