| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Umorzeniu postępowania egzekucyjnego, a koszty podatkowe

Umorzeniu postępowania egzekucyjnego, a koszty podatkowe

Czy umorzone przez komornika należności od naszego odbiorcy zaksięgowane na koncie 761 stanowią koszt uzyskania przychodu?

Możliwość zaliczenia wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów istnieje pod warunkiem, że z posiadanego przez Państwa postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wynika, iż przyczyną umorzenia jest brak majątku dłużnika.
Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w art. 16 ust. 2 ustawy (art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) updop).
Z treści pytania wynika, że pierwszy z warunków jest spełniony. Świadczy o tym zaksięgowanie należności na koncie 761, a więc jako pozostałe przychody operacyjne.
Jeśli chodzi o spełnienie drugiej przesłanki, to wskazać należy, że jednym z rodzajów udokumentowania nieściągalności jest posiadanie postanowienia o nieściągalności wydanego przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, a więc przez komornika (por. art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy). Co prawda piszą Państwo o umorzeniu należności przez komornika, lecz wydaje się, że chodzi o umorzenie postępowania egzekucyjnego przez komornika (przesłanki umorzenia postępowania określają przepisy art. 824 i 825 Kodeksu postępowania cywilnego).
Mając to na uwadze, przytoczyć należy fragment pisma Ministerstwa Finansów z 30 listopada 1995 r., nr PO 4/AS-722-837/95 (publ. Biuletyn Skarbowy 1996/4/20), w którym czytamy, że podstawą do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wierzytelności nieściągalnej nie może być postanowienie o umorzeniu postępowania, jak i inne postanowienia organów egzekucyjnych, z treści których nie wynika jednoznacznie, iż podstawą nieściągalności wierzytelności był brak majątku dłużnika.
A więc z punktu widzenia zaliczenia przedmiotowej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów istotne jest, aby z treści posiadanego przez Państwa postanowienia wyraźnie wynikał brak majątku dłużnika, z którego może być egzekwowana wierzytelność. Tylko takie postanowienie dokumentuje bowiem nieściągalność wierzytelności.
•  art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) oraz art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
•  art. 824 i 825 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – Dz.U. Nr 43, poz. 296; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 236, poz. 2356
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »