| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy umorzone odsetki są przychodem dłużnika

Czy umorzone odsetki są przychodem dłużnika

Podpisaliśmy ugodę, w której jako dłużnik zobowiązujemy się do zapłaty należności głównej firmie X w określonym terminie i w zamian za to zostały nam umorzone odsetki od nieterminowej zapłaty. Czy umorzone odsetki są naszym przychodem do opodatkowania?

Umorzone odsetki nie są u Państwa przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Skutki podatkowe opodatkowania odsetek (w tym ich umorzenia) występujących w obrocie gospodarczym zostały omówione przez Ministerstwo Finansów w piśmie z 13 stycznia 1999 r. (nr PB3-5912-722-604/HS/98, publ. Biul. Skarb. 1999/1/11). W piśmie tym Ministerstwo wyjaśniło, że o powstaniu przychodu u dłużnika w związku z umorzeniem odsetek decyduje to, czy doszło do kapitalizacji przedmiotowych odsetek.
Jeśli nie, naliczone, lecz nieotrzymane odsetki od należności nie stanowią u wierzyciela przychodów. Odsetki takie są przychodami w dacie faktycznego otrzymania i odpowiednio w tej samej dacie zapłacone przez dłużnika są jego kosztami uzyskania przychodów. Oznacza to, że podjęte przez strony umowy decyzje odnośnie do odsetek niezapłaconych o ich umorzeniu, odroczeniu terminów płatności odsetek (prolongowaniu), obniżeniu oprocentowania, całkowitym lub częściowym zaniechaniu naliczania odsetek zarówno u wierzyciela, jak i dłużnika są podatkowo obojętne, chyba że zachodzą okoliczności określone w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Inaczej jest w przypadku odsetek skapitalizowanych (czyli odsetek od należności, które analogicznie jak należność główna stanowią podstawę ustalania odsetek). W takim przypadkuu dłużnika wartość tych umorzonych skapitalizowanych odsetek od zobowiązań stanowiących uprzednio koszty uzyskania przychodów jest przychodem w dacie umorzenia na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Z treści pytania nie wynika, aby przedmiotem umorzenia były skapitalizowane odsetki. Zatem nie dojdzie u Państwa do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
•  art. 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK