| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy umorzone odsetki są przychodem dłużnika

Czy umorzone odsetki są przychodem dłużnika

Podpisaliśmy ugodę, w której jako dłużnik zobowiązujemy się do zapłaty należności głównej firmie X w określonym terminie i w zamian za to zostały nam umorzone odsetki od nieterminowej zapłaty. Czy umorzone odsetki są naszym przychodem do opodatkowania?

Umorzone odsetki nie są u Państwa przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Skutki podatkowe opodatkowania odsetek (w tym ich umorzenia) występujących w obrocie gospodarczym zostały omówione przez Ministerstwo Finansów w piśmie z 13 stycznia 1999 r. (nr PB3-5912-722-604/HS/98, publ. Biul. Skarb. 1999/1/11). W piśmie tym Ministerstwo wyjaśniło, że o powstaniu przychodu u dłużnika w związku z umorzeniem odsetek decyduje to, czy doszło do kapitalizacji przedmiotowych odsetek.
Jeśli nie, naliczone, lecz nieotrzymane odsetki od należności nie stanowią u wierzyciela przychodów. Odsetki takie są przychodami w dacie faktycznego otrzymania i odpowiednio w tej samej dacie zapłacone przez dłużnika są jego kosztami uzyskania przychodów. Oznacza to, że podjęte przez strony umowy decyzje odnośnie do odsetek niezapłaconych o ich umorzeniu, odroczeniu terminów płatności odsetek (prolongowaniu), obniżeniu oprocentowania, całkowitym lub częściowym zaniechaniu naliczania odsetek zarówno u wierzyciela, jak i dłużnika są podatkowo obojętne, chyba że zachodzą okoliczności określone w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Inaczej jest w przypadku odsetek skapitalizowanych (czyli odsetek od należności, które analogicznie jak należność główna stanowią podstawę ustalania odsetek). W takim przypadkuu dłużnika wartość tych umorzonych skapitalizowanych odsetek od zobowiązań stanowiących uprzednio koszty uzyskania przychodów jest przychodem w dacie umorzenia na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Z treści pytania nie wynika, aby przedmiotem umorzenia były skapitalizowane odsetki. Zatem nie dojdzie u Państwa do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
•  art. 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »