| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatki na ubezpieczenie nieruchomości, jako zabezpieczenie kredytu powiększają jego wartość początkową

Czy wydatki na ubezpieczenie nieruchomości, jako zabezpieczenie kredytu powiększają jego wartość początkową

Spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny na budowę linii. W ramach zabezpieczeń musiała ubezpieczyć nieruchomość (halę) i scedować polisę na bank. Czy wysokość składki ubezpieczeniowej powinna rozliczać proporcjonalnie w koszty przez cały rok, czy też podwyższyć wartość środka trwałego o tę składkę?

Przedmiotowe składki powiększają wartość początkową budowanego środka trwałego (linii).Za wartość początkową środków trwałych w razie wytworzenia ich we własnym zakresie (z treści pytania wynika, że kredyt zaciągany jest na budowę, a więc wytworzenie linii) uznaje się koszt wytworzenia – art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kosztem tym jest wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych (art. 16g ust. 4 updop). Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Przedmiotowe składki na ubezpieczenie nieruchomości (hali) należy uznać za inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Skoro warunkiem uzyskania kredytu było ubezpieczenie nieruchomości i scedowanie polisy na bank, wydatki na przedmiotową składkę ubezpieczeniową należy uznać za wydatek bezpośrednio związany z wytwarzanym środkiem trwałym. A zatem składki na przedmiotowe ubezpieczenie powiększą wartość początkową budowanej linii.
• art. 16g ust. 1 pkt 1 oraz art. 16g ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »