| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Jak należy opodatkować dostawę towarów na rzecz nabywcy spoza Unii, gdy towar jest transportowany do odbiorcy z jednego z państw członkowskich

Jak należy opodatkować dostawę towarów na rzecz nabywcy spoza Unii, gdy towar jest transportowany do odbiorcy z jednego z państw członkowskich

Sprzedajemy nasz wyrób kontrahentowi, który ma siedzibę w Szwajcarii - on też płaci nam za dostawę. Towary dostarczane są jednak bezpośrednio do odbiorcy w Niemczech. Czyli towar nie opuszcza granic UE. Faktura wystawiana jest na kontrahenta szwajcarskiego, a z towarem przesyłany jest tylko list przewozowy. Odbiorcy niemieckiemu fakturę wystawia kontrahent szwajcarski. Jak mamy traktować taką dostawę? Czy jest to eksport czy też wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów? Jaka jest stawka VAT? Czy trzeba dokonać odprawy celnej?

RADA
Przedmiotową sprzedaż należy potraktować jako dostawę krajową i opodatkować podatkiem VAT według stawki obowiązującej w Polsce.
UZASADNIENIE
Wywóz towarów z Polski do innego państwa członkowskiego uważany jest, co do zasady, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Aby jednak doszło do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, konieczne jest spełnienie szeregu warunków.
Jednym z nich jest, aby nabywcą towarów był podatnik VAT, zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju – a więc podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE (art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy). Z treści pytania nie wynika, że szwajcarski nabywca jest zarejestrowany jako podatnik VAT w jednym z państw członkowskich. A zatem, przedmiotowa sprzedaż nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.
Nie jest to jednocześnie eksport towarów, gdyż nie dochodzi do wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty (nie ma zatem potrzeby dokonywania odprawy celnej) art. 2 pkt 8 ustawy. Przedmiotową sprzedaż należy więc potraktować jako krajową dostawę towarów (opodatkowaną stawką właściwą dla sprzedawanych towarów obowiązującą w Polsce).
Jeśli jednak nabywca szwajcarski jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE w jednym z państw członkowskich, dojdzie u Państwa do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkowanej stawką 0%. Fakt, iż towar jest transportowany bezpośrednio do niemieckiego odbiorcy, nie ma tu znaczenia (może jednak stanowić przesłankę do zastosowania przez szwajcarskiego kontrahenta procedury uproszczonej, związanej z wewnątrzwspólnotową transakcją trójstronną).
• art. 2 pkt 8, art. 13 ust. 1 oraz art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK