| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Jak uzyskać zwrot VAT z Portugalii

Jak uzyskać zwrot VAT z Portugalii

Polscy przedsiębiorcy mają prawo do żądania zwrotu VAT zawartego w cenie nabytych w Portugalii towarów i usług, nawet jeśli nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w tym państwie. Wniosek należy wypełnić w dwóch egzemplarzach w języku portugalskim. Kopie wniosków nie będą przyjmowane.


Określono minimalne kwoty do zwrotu

Jeśli okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy, aby móc ubiegać się o zwrot VAT, wartość podatku naliczonego musi wynosić co najmniej 19,95 euro. Dla krótszych okresów (nie mniej niż 3 miesiące) minimum to wynosi 159,62 euro. Wniosek o zwrot musi być otrzymany przez portugalskie władze skarbowe do ostatniego dnia roboczego czerwca roku następującego po roku, w którym dokonano zakupów. Po tym terminie wnioski nie są rozpatrywane.

Pieniądze po 6 miesiącach

Z wyjaśnień ekspertów firmy Deloitte wynika, że zwrot podatku następuje zazwyczaj w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku, jednak w niektórych przypadkach okres ten ulega nieznacznemu wydłużeniu. Szczególnie ma to miejsce przy składaniu wniosku o zwrot VAT po raz pierwszy. Portugalskie przepisy przewidują możliwość dokonania zwrotu w drodze przelewu bankowego w euro na rachunek bankowy wnioskodawcy lub też poprzez przekazanie odpowiedniego czeku. W praktyce jednak portugalska administracja podatkowa preferuje ten drugi sposób zwrotu pieniędzy.
19,95 euro – minimalna kwota zwrotu w przypadku wniosku dotyczącego roku kalendarzowego.
159,62 euro – minimalna kwota zwrotu w przypadku wniosku dotyczącego okresu dłuższego niż 3 kolejne miesiące, lecz krótszego niż rok kalendarzowy.

JAK TO OBLICZYĆ
Jak przeliczyć przychody uzyskiwane w walutach obcych
Od momentu wejścia Polski do Unii coraz więcej osób uzyskuje dochody w euro (lub innych walutach obcych). W szczególności dotyczy to osób zatrudnionych za granicą. Rozliczając się w Polsce, mają oni wątpliwości, jak przeliczyć uzyskane dochody na zł. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut.
Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.
Takie same zasady stosuje się, jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku.
Załóżmy, że w 2005 r. podatnik zarobił 2000 euro. Zostały mu one wypłacone w gotówce 29 lipca i 31 sierpnia – po 1000 euro w każdym miesiącu. Średni kurs euro według NBP wynosił:
• 29 lipca – 4,0758 zł
• 31 sierpnia – 4,0495 zł
Dochód podatnika wynosi:
1000 x 4,0758 zł + 1000 x 4,0495 zł = 8 125,30 zł
KP
Adres, na jaki należy przesłać wniosek o zwrot VAT
Direcçăo-Geral das Contribuiçőes e Impostos
Direcçăo de Serviços de Reembolsos do IVA
Avenida Joăo XXI, 76
Apartado 8220
1802-804 LISBOA
Portugal

Oprac. Ewa Matyszewska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK