| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Poświadczenie zapłaty podatku na nowym druku

Poświadczenie zapłaty podatku na nowym druku

Poświadczenie zapłaty akcyzy od samochodu osobowego sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej naczelnicy urzędów celnych wydają już na nowym druku. Formularz ten zawiera dodatkową rubrykę dotyczącą danych współwłaściciela. Nie podaje się w nim natomiast numeru silnika samochodu.

Nowy wzór druku obowiązuje w wyniku wejścia w życie 7 stycznia 2006 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie wzoru dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy od samochodu osobowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym. Nowe rozporządzenie powieliło wzór dokumentu, który obowiązywał poprzednio. Nowością jest podawanie w nim danych podatnika w przypadku nabycia pojazdu na współwłasność. Wykreślono też z danych identyfikujących samochód pozycję określającą nr silnika.Jak do tej pory, obowiązek zapłaty akcyzy obowiązuje wszystkich podatników, którzy kupili w krajach unijnych samochody osobowe i sprowadzili je do kraju. Przypomnijmy, że Ministerstwo Finansów przygotowało projekt podatku samochodowego, który miałby zastąpić akcyzę, a losy zgodności z prawem unijnym tak płaconej akcyzy rozstrzygają się w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości, ale nadal akcyzę trzeba płacić.Bez potwierdzenia zapłaty podatku akcyzowego nie można zarejestrować samochodu w wydziale komunikacji. Podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego jest obowiązany przy dokonywaniu rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym przedstawić, wydany przez właściwego naczelnika urzędu celnego, dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju.Rozporządzenie ministra finansów z dnia 14 grudnia 2005 r. w sprawie wzoru dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy od samochodu osobowego w nabyciu wewnątrz-wspólnotowym opublikowano w Dzienniku Ustaw z 2005 roku nr 254, poz. 2133.Bogdan Świąder

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Bagieńska-Petryka

Radca prawny. Specjalizuje się w prawie pracy, prawie spółek, prawie korporacyjnym, prawie rodzinnym i spadkowym. Świadczy pomoc prawną dla przedsiębiorców i klientów indywidualnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując jako prawnik wewnętrzny w środowisku korporacyjnym (dom maklerski, powszechne towarzystwo emerytalne oraz wiodąca firma ubezpieczeniowa w Polsce), także w kancelarii prawnej. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od stycznia 2000 r. jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK