| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Poświadczenie zapłaty podatku na nowym druku

Poświadczenie zapłaty podatku na nowym druku

Poświadczenie zapłaty akcyzy od samochodu osobowego sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej naczelnicy urzędów celnych wydają już na nowym druku. Formularz ten zawiera dodatkową rubrykę dotyczącą danych współwłaściciela. Nie podaje się w nim natomiast numeru silnika samochodu.

Nowy wzór druku obowiązuje w wyniku wejścia w życie 7 stycznia 2006 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie wzoru dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy od samochodu osobowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym. Nowe rozporządzenie powieliło wzór dokumentu, który obowiązywał poprzednio. Nowością jest podawanie w nim danych podatnika w przypadku nabycia pojazdu na współwłasność. Wykreślono też z danych identyfikujących samochód pozycję określającą nr silnika.Jak do tej pory, obowiązek zapłaty akcyzy obowiązuje wszystkich podatników, którzy kupili w krajach unijnych samochody osobowe i sprowadzili je do kraju. Przypomnijmy, że Ministerstwo Finansów przygotowało projekt podatku samochodowego, który miałby zastąpić akcyzę, a losy zgodności z prawem unijnym tak płaconej akcyzy rozstrzygają się w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości, ale nadal akcyzę trzeba płacić.Bez potwierdzenia zapłaty podatku akcyzowego nie można zarejestrować samochodu w wydziale komunikacji. Podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego jest obowiązany przy dokonywaniu rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym przedstawić, wydany przez właściwego naczelnika urzędu celnego, dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju.Rozporządzenie ministra finansów z dnia 14 grudnia 2005 r. w sprawie wzoru dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy od samochodu osobowego w nabyciu wewnątrz-wspólnotowym opublikowano w Dzienniku Ustaw z 2005 roku nr 254, poz. 2133.Bogdan Świąder

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK