| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Po kilku miesiącach niepewności i opóźnień w rozpoczęciu zbierania wniosków i ogłoszeniu terminów poszczególnych rund aplikacyjnych podano terminy do publicznej wiadomości. Programem, dla którego ustalono już pierwsze terminy przyjmowania wniosków, a który zapewne najbardziej zainteresuje polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest Sektorowy Program Operacyjny - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). W związku z rozpoczęciem aplikacji w ramach tego programu warto dowiedzieć się, jakie podmioty, na jakie działania i w jaki sposób będą mogły pozyskać środki z tego programu przeznaczonego dla firm i ich otoczenia.


Instytucją wdrażającą Poddziałanie 1.1.2 jest PARP. Wsparcie w ramach tego działania jest adresowane do wszystkich instytucji otoczenia biznesu, niezależnie od tego, w jakim sektorze gospodarki świadczą usługi.

Wyznaczono następujące terminy składania wniosków:
• w roku 2004: do 30 listopada,
• w roku 2005: do 15 maja, do 15 listopada, zawsze do godziny 15.00.

Wielkość dofinansowania
Maksymalny poziom dofinansowania w przypadku Poddziałania 1.1.2 wyniesie 85%. Minimalny udział własny beneficjenta wynosi 15% (środki prywatne).
Działanie 1.1 nie zawiera pomocy publicznej. Na dotacje w ramach całego Działania 1.1 przewidziano 36,45 mln euro.

Jakie wydatki podlegają wsparciu
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem są poniesione od dnia następującego po dniu złożenia wniosku do dnia określonego w umowie o dofinansowanie (nie później niż do 31 marca 2008 r.) wydatki na: wynagrodzenia osób zatrudnionych bezpośrednio przy realizacji przedsięwzięcia, podróże służbowe, zakup nowego sprzętu i wyposażenia biurowego, oprogramowania i licencji, zakup usług (w szczególności transportowych, telekomunikacyjnych i komunalnych), wynajem, remonty i eksploatację pomieszczeń, tłumaczenia i druk materiałów i publikacji, działania promocyjne i informacyjne, obsługę księgową, usługi prawnicze, ekspertyzy techniczne i finansowe, jeżeli są bezpośrednio związane z realizacją przedsięwzięcia.

Poddziałanie 2.2.2 Wsparcie w zakresie internacjonalizacji przedsiębiorstw
Wsparcie w zakresie internacjonalizacji przedsiębiorstw (Poddziałanie 2.2.2 SPO – WKP) pozwoli przedsiębiorcom na pokrycie części kosztów udziału w targach i wystawach międzynarodowych oraz misjach gospodarczych związanych z targami i wystawami za granicą.
Celem poddziałania jest ułatwienie przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie Polski nawiązania kontaktów z potencjalnymi kontrahentami zagranicznymi oraz umożliwienie prezentacji swej oferty eksportowej. Cel ten będzie realizowany przez następujące grupy projektów:
• wsparcie udziału przedsiębiorstw w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych,
• wsparcie udziału przedsiębiorstw w targach i wystawach za granicą.
Instytucją wdrażającą Działanie 2.2.2 SPO – WKP jest Minister Gospodarki i Pracy. Beneficjentami są przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie Polski.
Wnioski można składać od 2 sierpnia br. Przyjmuje je Departament Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, Warszawa, plac Trzech Krzyży 3/5.
reklama

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »