| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Fundusze strukturalne dla firm - terminy, zasady ubiegania się o dotacje

Po kilku miesiącach niepewności i opóźnień w rozpoczęciu zbierania wniosków i ogłoszeniu terminów poszczególnych rund aplikacyjnych podano terminy do publicznej wiadomości. Programem, dla którego ustalono już pierwsze terminy przyjmowania wniosków, a który zapewne najbardziej zainteresuje polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest Sektorowy Program Operacyjny - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). W związku z rozpoczęciem aplikacji w ramach tego programu warto dowiedzieć się, jakie podmioty, na jakie działania i w jaki sposób będą mogły pozyskać środki z tego programu przeznaczonego dla firm i ich otoczenia.


Z obowiązku zaciągnięcia kredytu zwolnieni są przedsiębiorcy, którzy sfinansują projekt z wykorzystaniem leasingu nowych środków trwałych, prowadzącego do przeniesienia własności tych środków na korzystającego, niezależnie od wielkości wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Maksymalna wysokość pomocy publicznej wynosi 50% kwalifikowanych wydatków inwestycji, w zależności od maksymalnej intensywności pomocy publicznej dla danego regionu. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Warszawy lub Poznania wynosi ona 30%, na terenie Wrocławia, Krakowa i Trójmiasta 40%, dla przedsiębiorców prowadzących działalność na pozostałych terenach Polski 50% (przykład).
Nie ma ograniczeń co do całkowitej wartości projektu i liczby składanych wniosków, jeśli każdy z projektów spełnia wszystkie kryteria określone w przepisach.

Procedura składania i wyboru wniosków
Wniosek wraz z załącznikami jest składany w oryginale oraz jednej kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez wnioskodawcę lub osobę upoważnioną przez wnioskodawcę. Do dokumentów dołączane są: wersja elektroniczna wniosku o dofinansowanie oraz wersja elektroniczna biznesplanu, zapisane na dyskietce lub płycie CD.

Składany wniosek wraz z załącznikami powinien być:
• spięty – dotyczy oryginału i kopii wniosku,
• podpisany przez wnioskodawcę lub pełnomocnika wnioskodawcy umocowanego w formie pisemnej,
• parafowany na każdej stronie przez wnioskodawcę lub pełnomocnika, zaś kopie załączanych dokumentów ponumerowane, parafowane i potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osobę upoważnioną przez wnioskodawcę lub pełnomocnika.

Warto podkreślić, że Punkty Konsultacyjno-Doradcze (PKD), których lista znajduje się na stronach internetowych PARP (www.parp.gov.pl), bezpłatnie pomagają wnioskodawcom przygotować wniosek o pomoc finansową.

Wnioski należy składać listem poleconym lub pocztą kurierską w zamkniętej kopercie lub dostarczyć do siedziby RIF właściwej ze względu na lokalizację projektu. Wnioski złożone w inny sposób nie zostaną rozpatrzone.

Koperta zawierająca wniosek wraz z załącznikami powinna:
• być opatrzona sformułowaniem: „Wniosek o dofinansowanie do Działania 2.3 – SPO – WKP”,
• zawierać pełną nazwę wnioskodawcy oraz jego adres,
• zawierać pełną nazwę RIF i jej adres.
Jeśli kwota dofinansowania, o którą ubiega się wnioskodawca, nie przekracza 125 tys. zł, lub jeśli projekt ma zostać sfinansowany w drodze leasingu lub z funduszu inwestycyjnego, wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami bezpośrednio do właściwej ze względu na lokalizację projektu Regionalnej Instytucji Finansującej.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK