REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba zmienić dyrektywę

REKLAMA

Unia powinna zmienić załącznik H do VI Dyrektywy lub go doprecyzować, aby w Polsce po 1 stycznia 2008 r. nadal obowiązywał obniżony VAT w budownictwie. Eksperci twierdzą, że Polska nie może sama wypracować definicji budownictwa społecznego uprawniającej do niższego VAT.
W Polsce nie obowiązuje definicja budownictwa socjalnego. Chodzi jednak o to, że VI Dyrektywa nie jest prawidłowo rozumiana. – Dyrektywa nie mówi o budownictwie socjalnym, tylko o budownictwie realizowanym w ramach polityki socjalnej państwa. To są dwie zupełnie różne rzeczy – powiedział Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Uważa on, że nie musimy formułować definicji budownictwa socjalnego, żeby móc objąć obniżoną stawką VAT budownictwo mieszkaniowe.

– Wystarczy, że będzie prowadzona polityka socjalna państwa obejmująca całość budownictwa mieszkaniowego – dodał Jacek Bielecki. Stwierdził, że można by to łatwo uzasadnić, ponieważ Polska ma statystycznie najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców ze wszystkich krajów Wspólnoty.

– Jeśli nie uda się doprowadzić do przedłużenia obniżonych stawek, które mamy zapisane w traktacie akcesyjnym, co jest naszym priorytetem, to można – wykorzystując załącznik H do VI Dyrektywy – objąć obniżoną stawką całe budownictwo mieszkaniowe – stwierdził Jacek Bielecki.

Pomysł, aby zinterpretować załącznik H w taki sposób, aby można stosować obniżone stawki VAT w budownictwie po 31 grudnia 2007 r., podsunął Polsce Laszlo Kovacs, unijny komisarz do spraw podatkowych.

– Zainteresowaliśmy się interpretacją Laszlo Kovacsa co do rozumienia terminu „budownictwo socjalne”. Chcielibyśmy wiedzieć, na ile jest to interpretacja trwała i oficjalna. Wiemy, że Czesi podążyli podobną drogą, ale nam to nie wystarcza. Chcielibyśmy mieć swego rodzaju pewność, że Komisja Europejska zleci przeprowadzenie przeglądu obowiązujących derogacji i że takie opracowanie będzie gotowe zanim skończy się nam okres preferencji VAT – powiedziała podczas niedawnej konferencji prasowej minister finansów prof. Zyta Gilowska.

Zdaniem Romana Namysłowskiego, menedżera w zespole VAT Ernst & Young, nie jest tak, jak proponował komisarz Laszlo Kovacs, że Polska może sformułować swoją definicję „budownictwa socjalnego”.

– Kluczowym sformułowaniem w pkt 9 załącznika H jest to mówiące o polityce socjalnej państwa. Nie sądzę, żeby sprzedaż mieszkań, która się u nas dokonuje, to była polityka socjalna – powiedział Roman Namysłowski. Jego zdaniem niezbędne w tej sprawie jest stanowisko Komisji Europejskiej, interpretacja Komitetu VAT lub rozporządzenie unijne.

– Jeśli będzie sformułowane stanowisko, w którym będzie powiedziane, że do polityki socjalnej zalicza się budownictwo mieszkaniowe, to wtedy będziemy mogli zastosować obniżoną stawkę VAT. Pierwszy krok musi jednak zrobić Unia, ponieważ sformułowanie w załączniku H, które mamy obecnie, pozwala na stosowanie obniżonej stawki w węższym zakresie niż byśmy chcieli – stwierdził ekspert Ernst & Young.
Sformułowanie w załączniku H do VI Dyrektywy powinno więc być tak zmienione, aby zapewniło Polsce korzystanie z preferencyjnych stawek VAT po 31 grudnia 2007 r. Zdaniem Romana Namysłowskiego prace nad załącznikiem idą właśnie w tym kierunku.

– Taki argument użyła Austria w rozmowie z Czechami, dlatego oni wycofali się z weta – stwierdził. Czechy, po posiedzeniu rady ministrów finansów krajów Unii (Ecofin), również sprzeciwiały się porozumieniu w sprawie preferencyjnych stawek VAT, ale po wyjaśnieniach Prezydencji Austrii przyłączyły się do porozumienia. Minister Zyta Gilowska pytana, dlaczego Polska nie skorzystała z podobnego rozwiązania co Czesi, powiedziała, że Polska nie ma zamiaru korzystać z sugestii Laszlo Kovacsa. – My prosimy, żeby Komisja Europejska wydała oświadczenie, jak rozumie sformułowania, które interesują Czechów i nas – powiedziała minister finansów.

Komu zależy na niższym VAT w budownictwie
osobom zamierzającym kupić mieszkania po 1 stycznia 2008 r.,
firmom budowlanym,
wykonującym prace budowlane,
firmom deweloperskim,
bankom udzielającym kredytów mieszkaniowych.

Łukasz Zalewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA