| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Trzeba zmienić dyrektywę

Trzeba zmienić dyrektywę

Unia powinna zmienić załącznik H do VI Dyrektywy lub go doprecyzować, aby w Polsce po 1 stycznia 2008 r. nadal obowiązywał obniżony VAT w budownictwie. Eksperci twierdzą, że Polska nie może sama wypracować definicji budownictwa społecznego uprawniającej do niższego VAT.

W Polsce nie obowiązuje definicja budownictwa socjalnego. Chodzi jednak o to, że VI Dyrektywa nie jest prawidłowo rozumiana. – Dyrektywa nie mówi o budownictwie socjalnym, tylko o budownictwie realizowanym w ramach polityki socjalnej państwa. To są dwie zupełnie różne rzeczy – powiedział Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Uważa on, że nie musimy formułować definicji budownictwa socjalnego, żeby móc objąć obniżoną stawką VAT budownictwo mieszkaniowe.

– Wystarczy, że będzie prowadzona polityka socjalna państwa obejmująca całość budownictwa mieszkaniowego – dodał Jacek Bielecki. Stwierdził, że można by to łatwo uzasadnić, ponieważ Polska ma statystycznie najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców ze wszystkich krajów Wspólnoty.

– Jeśli nie uda się doprowadzić do przedłużenia obniżonych stawek, które mamy zapisane w traktacie akcesyjnym, co jest naszym priorytetem, to można – wykorzystując załącznik H do VI Dyrektywy – objąć obniżoną stawką całe budownictwo mieszkaniowe – stwierdził Jacek Bielecki.

Pomysł, aby zinterpretować załącznik H w taki sposób, aby można stosować obniżone stawki VAT w budownictwie po 31 grudnia 2007 r., podsunął Polsce Laszlo Kovacs, unijny komisarz do spraw podatkowych.

– Zainteresowaliśmy się interpretacją Laszlo Kovacsa co do rozumienia terminu „budownictwo socjalne”. Chcielibyśmy wiedzieć, na ile jest to interpretacja trwała i oficjalna. Wiemy, że Czesi podążyli podobną drogą, ale nam to nie wystarcza. Chcielibyśmy mieć swego rodzaju pewność, że Komisja Europejska zleci przeprowadzenie przeglądu obowiązujących derogacji i że takie opracowanie będzie gotowe zanim skończy się nam okres preferencji VAT – powiedziała podczas niedawnej konferencji prasowej minister finansów prof. Zyta Gilowska.

Zdaniem Romana Namysłowskiego, menedżera w zespole VAT Ernst & Young, nie jest tak, jak proponował komisarz Laszlo Kovacs, że Polska może sformułować swoją definicję „budownictwa socjalnego”.

– Kluczowym sformułowaniem w pkt 9 załącznika H jest to mówiące o polityce socjalnej państwa. Nie sądzę, żeby sprzedaż mieszkań, która się u nas dokonuje, to była polityka socjalna – powiedział Roman Namysłowski. Jego zdaniem niezbędne w tej sprawie jest stanowisko Komisji Europejskiej, interpretacja Komitetu VAT lub rozporządzenie unijne.

– Jeśli będzie sformułowane stanowisko, w którym będzie powiedziane, że do polityki socjalnej zalicza się budownictwo mieszkaniowe, to wtedy będziemy mogli zastosować obniżoną stawkę VAT. Pierwszy krok musi jednak zrobić Unia, ponieważ sformułowanie w załączniku H, które mamy obecnie, pozwala na stosowanie obniżonej stawki w węższym zakresie niż byśmy chcieli – stwierdził ekspert Ernst & Young.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK