| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Zarabiający w Szwecji nie dopłacą do podatku

Zarabiający w Szwecji nie dopłacą do podatku

Pracujący w Szwecji nie będą musieli dopłacać do podatku w Polsce. Nowa umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania będzie miała zastosowanie od 2006 roku. Nowa polsko-szwedzka umowa zawiera tzw. metodę wyłączenia z progresją jako metodę unikania podwójnego opodatkowania w przypadku osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce.

Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt UW, przypomniał, że poprzednia umowa polsko-szwedzka z 1975 r. przewidywała stosowanie metody tzw. zaliczenia zwykłego do wszystkich kategorii dochodu, otrzymywanego zarówno przez osoby mające miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, jak i w Szwecji. Z punktu widzenia osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, poprzednia metoda nie była korzystna.

Obowiązująca dotychczas metoda zaliczenia zwykłego powodowała – podobnie jak jest to teraz w przypadku Polaków pracujących w Anglii – że osoby czasowo przebywające i pracujące w Szwecji musiały dopłacać w Polsce różnicę pomiędzy podatkiem należnym w Polsce a podatkiem uiszczonym w Szwecji.

– Zastosowanie w nowej umowie metody wyłączenia z progresją jest znacznie korzystniejsze. Dochód np. z pracy uzyskany i opodatkowany w Szwecji nie będzie już podlegał ponownemu opodatkowaniu w Polsce – wyjaśniał dr Janusz Fiszer. Niestety, nowe uregulowania odnoszą się do dochodu uzyskanego począwszy od 1 stycznia 2006 r., a tym samym zarobki uzyskane w Szwecji w 2005 roku podlegają rozliczeniu w Polsce jeszcze na dotychczasowych, ekonomicznie niekorzystnych dla podatników zasadach.

Maria Pietrzyk, prawnik z kancelarii prawniczej Magnusson, stwierdziła, że nowa umowa sprzyja podatnikom CIT. Polska zobowiązała się do wyłączenia z opodatkowania dochodu opodatkowanego w Szwecji i uwzględnienia go tylko dla określenia stawki podatku, co przy jednej stawce CIT spowoduje jednokrotne opodatkowanie takich dochodów.

– Nowe warunki mają stwarzać lepsze perspektywy dla dalszego rozwoju stosunków gospodarczych wiążących oba kraje – dodała nasza rozmówczyni.

– Nowa umowa zachowała możliwość opodatkowania w państwie źródła dywidend według stawki 5 proc. – jeżeli bezpośredni udział spółki właściciela w kapitale spółki wypłacającej dywidendę będzie wynosił co najmniej 25 proc. We wszystkich innych przypadkach dywidenda opodatkowana będzie stawką 15 proc. – powiedziała Sylwia Migdał, konsultant, doradca podatkowy Ernst & Young.

Jednocześnie wyjaśniła, że nowa umowa zakłada opodatkowanie należności licencyjnych w państwie źródła, z zastrzeżeniem, że podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 proc. kwoty brutto należności licencyjnych (poprzednio 10 proc.).

– Nowa umowa utrzymuje również zasadę zapisaną w dotychczasowej umowie, zgodnie z którą, w przypadku odsetek podatek u źródła jest pobierany jedynie w państwie miejsca zamieszkania lub siedziby beneficjenta (osoby uprawnionej). Umowa ze Szwecją pozostaje jedną z nielicznych polskich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której nadal obowiązuje stawka 0 proc. na odsetki w państwie źródła – dodała Sylwia Migdał.
Umowa ze Szwecją została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 17 lutego 2006 r. nr 26, poz. 193.

PODATEK DOPŁACĄ...
...osoby pracujące w Anglii i Irlandii Północnej, Belgii, Danii, Finlandii i Holandii. Umowy podpisane z tymi krajami przewidują niekorzystną metodę unikania podwójnego opodatkowania.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »