| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Czy od unijnej pomocy należy się podatek

Czy od unijnej pomocy należy się podatek

Podmioty realizujące projekty w ramach programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL często nie wiedzą, czy otrzymana przez nie dotacja stanowi podstawę opodatkowania VAT i czy podatek jest tzw. kosztem kwalifikowanym, który powinien podlegać refundacji.


Europejskie wymogi

Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej projekty w ramach EQUAL realizowane są przez tzw. Partnerstwa na Rzecz Rozwoju, a nie przez pojedyncze podmioty. Partnerzy wybierają spośród siebie administratora, który podpisuje umowę o dofinansowanie projektu. To na jego konto wpływają pieniądze. Administrator przekazuje je partnerom w formie zaliczek lub jako refundację poniesionych kosztów. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uważa, że rozliczenie finansowe operacji gospodarczych mających miejsce między administratorem projektu a partnerami nie są odpłatną dostawą towarów lub usług, a więc nie podlegają VAT. Zdaniem Małgorzaty Lublińskiej, naczelnika wydziału EQUAL w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, różne interpretacje urzędów skarbowych są wynikiem braku jednolitego stanowiska resortu finansów.

Odpowiedź na interpelację

W odpowiedzi na interpelację Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapewniło, że zwracało się już wielokrotnie do Ministerstwa Finansów o zajęcie wiążącego stanowiska w sprawie. Ponieważ wystąpienia te nie przyniosły spodziewanego skutku, resort zaproponował pani poseł współpracę w zainteresowaniu Ministerstwa Finansów znaczeniem interpretacji, o jaką wnioskowała Instytucja Zarządzająca EQUAL.
– To nie do pomyślenia, że rząd stara się eliminować bariery w dostępie do środków unijnych, tymczasem uzgodnienie spójnej interpretacji rodzi tyle problemów. Zwróciłam się do ministra finansów w tej sprawie podczas debaty sejmowej. Jeżeli nie uzyskam odpowiedzi na piśmie, wystąpię z interpelacją – mówi poseł Grażyna Ciemniak.
Na początku tygodnia do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dotarło kolejne pismo z Ministerstwa Finansów, które według Małgorzaty Lublińskiej niewiele zmienia.
– Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu twierdzi, że nie jest możliwe wydanie jednolitej interpretacji. Problem nie został rozwiązany – mówi naczelnik wydziału EQUAL w MRR.

POSTULUJEMY
Wydanie przez Ministerstwo Finansów jednoznacznej interpretacji przepisów o VAT, która pozwoli podmiotom realizującym projekty w ramach EQUAL właściwe kwalifikowanie VAT.
marcin.musial@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK