| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Czy od unijnej pomocy należy się podatek

Czy od unijnej pomocy należy się podatek

Podmioty realizujące projekty w ramach programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL często nie wiedzą, czy otrzymana przez nie dotacja stanowi podstawę opodatkowania VAT i czy podatek jest tzw. kosztem kwalifikowanym, który powinien podlegać refundacji.

Program EQUAL ma na celu testowanie i popieranie nowych sposobów zwalczania dyskryminacji i nierówności na rynku pracy. Dotyczy zarówno osób zatrudnionych, jak i poszukujących pracy. Obejmuje również działania na rzecz społecznej i zawodowej integracji osób ubiegających się o azyl. Finansowany jest głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Groźny VAT

Zgodnie z art. 29 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Z tego mogłoby wynikać, że dotacja stanowi podstawę opodatkowania VAT, skoro jej otrzymanie ma związek z ceną świadczonych usług lub dostarczanych towarów. W przypadki instytucji realizującej projekt w ramach EQUAL, dotacja nie ma jednak wpływu na cenę usług, powinna być jedynie zwrotem poniesionych kosztów.
Marina Koj ze spółki Procesy Inwestycyjne, która administruje programem związanym z promocją elastycznych stanowisk pracy i ochroną kapitału intelektualnego mówi, że z powodu niejasnych przepisów partnerzy realizujący projekty mają kłopoty.
– Urzędy skarbowe wydają różne interpretacje. Wystąpiliśmy do naszego urzędu skarbowego o interpretację, ale jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeżeli okaże się, że VAT nie zostanie uznany za koszt kwalifikowany, to będziemy musieli dopłacić do programu. Tymczasem zakłada on, że wydatki poniesione na jego realizację powinny być refundowane – mówi Marina Koj.
Jolanta Ostrowska zajmująca się realizacją Programu dla Zawidawia przyznaje, że od samego początku program EQUAL był pełen niewiadomych. – Stąpamy po niepewnym gruncie. Wątpliwości są znakiem firmowym EQUAL. Nas szczęście nasz projekt jest merytorycznie prosty, więc nas problemy z VAT nie dotyczą – mówi.
Nie wszyscy mają jednak tyle szczęścia. Z interpelacją w tej sprawie wystąpiła do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (Instytucja Zarządzająca EQUAL) poseł Grażyna Ciemniak z SLD. Resort dostrzega problem. Twierdzi, że zgodnie z wytycznymi podmioty realizujące program zgłaszają się do właściwego dla danego partnera urzędu skarbowego z prośbą o wydanie decyzji o stosowaniu VAT w określonym przypadku. Sęk w tym, że różne urzędy skarbowe wydają odmienne interpretacje.
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »