| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Zbycie udziałów jest zwolnione z podatku

Zbycie udziałów jest zwolnione z podatku

Gdy dochodzi do przekształceń spółek, to w niektórych przypadkach zbycie udziałów nawet przed upływem pięciu lat zwolnione jest z podatku kapitałowego - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) – w wyroku C-509/04 – dokonał w oparciu o przepisy unijne interpretacji holenderskiej ustawy zwalniającej w okresie 5 lat z podatku kapitałowego nabywców udziałów w spółce kapitałowej. ETS rozpatrzył sytuację, gdy spółka kapitałowa w okresie pięciu lat od nabycia udziałów drugiej spółki przy połączeniu – w drodze wymiany tytułów uczestnictwa zwolnionego od podatku kapitałowego – przestaje posiadać nabyte udziały.

Spółki się łączą

Chodziło o przypadek, gdy ta druga spółka połączyła się z trzecią spółką kapitałową i w wyniku tego przestała istnieć. Pierwsza spółka jednak w zamian otrzymała udziały tej trzeciej spółki. W takiej sytuacji warunek zachowania pierwotnie nabytych udziałów przez okres pięciu lat nie rozciąga się na udziały trzeciej spółki posiadane przez tę pierwszą spółkę – uznał ETS. Oznacza to, że zwolnienie przysługuje nadal mimo tak dokonanego zbycia udziałów przed upływem pięciu lat.

Zmiana umowy

Wyrok ten ma pośrednie znaczenie dla sytuacji opodatkowania w Polsce podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów spółek w razie podziału lub połączenia spółek, które były zwolnione z podatku kapitałowego zapłaconego za granicą. Ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych korzysta bowiem tylko zmiana umowy spółki, której kapitał zakładowy został opodatkowany podatkiem kapitałowym.

TYLKO JEDEN PODATEK
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwalnia się z polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych umowy spółki zawarte wskutek przekształcenia, podziału lub łączenia w części dotyczącej kapitału zakładowego, którego wartość przed dokonaniem czynności została opodatkowana podatkiem kapitałowym poza terytorium Polski.

Bogdan Świąder
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »