REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Preferencje podatkowe w krajach unijnych

REKLAMA

Polska nie wykorzystała tak jak inne nowe kraje Unii Europejskiej wszystkich możliwości, negocjując warunki akcesji. Nie udało nam się wywalczyć zbyt wielu odstępstw od regulacji zawartych w VI dyrektywie. Ośmiu największym nowym krajom UE udało się wynegocjować pewne odstępstwa od wymogów unijnych. Są to przepisy, które gwarantują prawo do uregulowań innych niż przewidzianych w przepisach wspólnotowych.
Derogacje wynikające z Traktatu Akcesyjnego chronią poszczególne państwa przed zarzutem niezgodności ich wewnętrznych przepisów o VAT z VI dyrektywą.
Niższe stawki

Czechy wynegocjowały w Traktacie Akcesyjnym 5-proc. obniżoną stawkę na budownictwo mieszkaniowe i usługi remontowe. Będzie ona obowiązywać do 31 grudnia 2007 roku. Do tego czasu Czesi będą mieli też prawo do stosowania 5-proc. stawki na dostawy energii cieplnej. Podobną gwarancję uzyskała także Łotwa. W jej przypadku obowiązuje nie obniżona stawka, lecz zwolnienie dla dostaw energii cieplnej. Jednak dotyczy ona tylko dostaw energii na rzecz osób fizycznych, a odstępstwo będzie obowiązywać tylko do 30 czerwca 2006 roku.

Autopromocja

Jedynym odstępstwem, jakie wynegocjowała Litwa, jest stawka 0 proc. dla międzynarodowego przewozu osób. Będzie ona obowiązywać do końca okresu przejściowego. Taki sam przywilej przypadł w udziale Węgrom, które dodatkowo wynegocjowały obniżoną stawkę dla dostaw energii cieplnej, elektryczności, gazu i usług gastronomicznych. Mają prawo korzystać z niego do 30 grudnia 2007 roku.

Ciekawa sytuacja miała miejsce w przypadku Słowacji, która wynegocjowała kilka przejściowych derogacji w zakresie obniżonych stawek VAT na usługi budownictwa mieszkaniowego i usługi remontowe, dostawy energii cieplnej i elektrycznej. Jednak ze względu na zniesienie obniżonych stawek VAT od 1 stycznia 2004 roku odstępstwa te nie zostały wprowadzone do ustawy o VAT, a Słowacja faktycznie nigdy nie skorzystała z wynegocjowanych preferencji.

Liczne odstępstwa

Wiele odstępstw w stosunku do obowiązujących w UE zagwarantowała sobie Estonia. Nie tylko wynegocjowała tak jak inni 0-proc. stawkę VAT dla międzynarodowego przewozu osób do końca okresu przejściowego, ale uzyskała dodatkowo prawo do stosowania 5-proc. stawki dla dostaw energii cieplnej do osób indywidualnych, spółdzielni mieszkaniowych i domów jednorodzinnych. Ze stawki tej może korzystać do 30 czerwca 2007 roku.

Słowenia do końca okresu przejściowego ma prawo do 0-proc. stawki dla usług międzynarodowego i wewnątrzwspólnotowego transportu osób w transporcie morskim, lotniczym i kolejowym. Ponadto jako jedyna uzyskała stawkę 8,5 proc. dla usług budowy, renowacji i utrzymania czy konserwacji obiektów mieszkalnych i budynków specjalnych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych do 31 grudnia 2007 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Polskie sukcesy negocjacyjne

Na tle innych nowych państw UE Polska nie wypada najgorzej. Zgodnie z treścią Traktatu Akcesyjnego Polska wynegocjowała 5 stawek przejściowych. Tak jak inne kraje, uzyskała prawo do stosowania do końca okresu przejściowego 0-proc. stawki dla usług międzynarodowego przewozu osób. Podobnie możemy opodatkowywać książki i czasopisma specjalistyczne. W tym przypadku termin stosowania zerowego VAT upływa 31 grudnia 2007 roku. Ponadto Polska ma prawo do stosowania 3-proc. stawki na niektóre nieprzetworzone produkty rolne. Tu obowiązuje najdłuższy z wynegocjowanych terminów, bo do 30 kwietnia 2008 roku. Do końca zaś 2007 roku będziemy mogli opodatkowywać obniżoną 7-proc. stawką usługi budownictwa mieszkaniowego i usługi remontowe oraz usługi gastronomiczne.

Eksperci nie tryskają jednak entuzjazmem. Roman Namysłowski, doradca podatkowy z Ernst & Young uważa, że Polska zaprzepaściła szansę uzyskania zgody na stosowanie odstępstw od VI dyrektywy, które uchroniłyby Polskę przed zarzutem braku pełnej harmonizacji. Chodzi przede wszystkim o możliwość stosowania 7proc. stawki VAT na materiały budowlane.

Kolejnym nie do końca wykorzystanym odstępstwem jest podwyższenie limitu rejestracji. Jak podkreśla Roman Namysłowski, Polska wynegocjowała większy niż wynika z dyrektywy limit (równowartość 10 tys. euro), ale jest to jeden z najniższych limitów wśród nowo przyjętych krajów.

Podobnego zdania jest Przemysław Skorupa, doradca podatkowy z Baker & McKenzie.

– Wydaje się, iż w trakcie prowadzonych z Unią Europejską negocjacji akcesyjnych Polska mogła zadbać o wprowadzenie większej liczby odstępstw od przepisów VI dyrektywy – uważa. Choć przedmiotem negocjacji były przede wszystkim odstępstwa w zakresie stawek VAT, zupełnie pominięto kwestie, które obecnie powodują, iż polskie przepisy są w niektórych przypadkach ewidentnie niezgodne z przepisami dyrektywy. Jako przykład podaje przepisy dotyczące ustalania podstawy opodatkowania w przypadku transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Zastrzeżenia mają też eksperci w innych krajach. Trudno się dziwić. W końcu zaprzepaszczenie możliwości stosowania każdej kolejnej preferencji bezpośrednio wpływa na wysokość VAT, jaki musi zapłacić podatnik.

LIMITY ZWOLNIEŃ Z OBOWIĄZKU REJESTRACJI DLA CELÓW VAT

Podatnicy obowiązani są do rejestracji po przekroczeniu określonego obrotu. Wynosi on:
w Czechach
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 35 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 11 400 euro
w Estonii
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 16 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 10 230 euro
na Litwie
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 29 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 10 000 euro
na Łotwie
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 14 200 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 19 000 euro
w Polsce
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 10 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 10 000 euro
na Słowacji
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 40 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 11 200 euro
w Słowenii
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 21 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów 10 000 euro
na Węgrzech
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 16 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 10 000 euro

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA