| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Rozliczanie projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych UE

Rozliczanie projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych UE

Większość beneficjentów realizujących projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych UE jest zdania, iż najtrudniejszą częścią danego przedsięwzięcia jest etap jego rozliczenia. Pierwsze doświadczenia zdobyte przez poszczególne instytucje, odpowiedzialne za wdrażanie programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy pomocowych EU, wydają się potwierdzać tę opinię. Zdobycie dofinansowania nie gwarantuje ostatecznie refundacji poniesionych kosztów.

• prowizje od wymiany walut,
• ujemne różnice kursowe,
• inne opłaty finansowe (np. opłata za otwarcie akredytywy dokumentowej),
• grzywny, kary finansowe oraz wydatki związane ze sporami sądowymi.
Opłaty bankowe za prowadzenie rachunków (rozp. 448/2004 – zasada 3, pkt 2)
Prawo wspólnotowe dopuszcza uznanie za kwalifikowalne opłat za prowadzenie rachunków bankowych związanych z finansowaniem projektu realizowanego w ramach systemu pomocy z funduszy strukturalnych. Kwalifikowalność tych wydatków uzależniona jest od postawionych przez instytucje zarządzające wymogów co do zachowania zasady przejrzystości księgowej podmiotów realizujących projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych. W polskim systemie wdrażania zagwarantowano zachowanie powyższej zasady poprzez wprowadzenie do umowy zawieranej z projektodawcą wymogu otwarcia odrębnego subkonta na przepływy pieniężne związane z projektem, o którym mowa powyżej.
Koszty porad prawnych, opłat notarialnych, ekspertyz technicznych i finansowych (rozp. 448/2004 – zasada 3, pkt 3)
Rozporządzenie Komisji 448/2004 dopuszcza uznanie tego rodzaju wydatków za kwalifikowalne, ale tylko pod warunkiem, że są one bezpośrednio związane z projektem, a także, jeżeli są niezbędne do realizacji projektu. Wymogi co do opracowywania tego rodzaju dokumentów narzuca ustawodawstwo wewnątrzkrajowe oraz wymogi instytucji zarządzających zawarte w uzupełnieniach programów operacyjnych lub umowach o dofinansowanie.
Koszty księgowości oraz koszty audytu (rozp. 448/2004 – zasada 3, pkt 3)
Prawodawstwo wspólnotowe wyraźnie mówi, iż koszty te kwalifikują się do współfinansowania, tylko jeśli związane są one z wymogami stawianymi przez instytucje zarządzające zawartymi w uzupełnieniach programów operacyjnych lub umowach o dofinansowanie.

Dariusz Kamiński
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK