| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Rozliczanie projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych UE

Rozliczanie projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych UE

Większość beneficjentów realizujących projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych UE jest zdania, iż najtrudniejszą częścią danego przedsięwzięcia jest etap jego rozliczenia. Pierwsze doświadczenia zdobyte przez poszczególne instytucje, odpowiedzialne za wdrażanie programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy pomocowych EU, wydają się potwierdzać tę opinię. Zdobycie dofinansowania nie gwarantuje ostatecznie refundacji poniesionych kosztów.

• prowizje od wymiany walut,
• ujemne różnice kursowe,
• inne opłaty finansowe (np. opłata za otwarcie akredytywy dokumentowej),
• grzywny, kary finansowe oraz wydatki związane ze sporami sądowymi.
Opłaty bankowe za prowadzenie rachunków (rozp. 448/2004 – zasada 3, pkt 2)
Prawo wspólnotowe dopuszcza uznanie za kwalifikowalne opłat za prowadzenie rachunków bankowych związanych z finansowaniem projektu realizowanego w ramach systemu pomocy z funduszy strukturalnych. Kwalifikowalność tych wydatków uzależniona jest od postawionych przez instytucje zarządzające wymogów co do zachowania zasady przejrzystości księgowej podmiotów realizujących projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych. W polskim systemie wdrażania zagwarantowano zachowanie powyższej zasady poprzez wprowadzenie do umowy zawieranej z projektodawcą wymogu otwarcia odrębnego subkonta na przepływy pieniężne związane z projektem, o którym mowa powyżej.
Koszty porad prawnych, opłat notarialnych, ekspertyz technicznych i finansowych (rozp. 448/2004 – zasada 3, pkt 3)
Rozporządzenie Komisji 448/2004 dopuszcza uznanie tego rodzaju wydatków za kwalifikowalne, ale tylko pod warunkiem, że są one bezpośrednio związane z projektem, a także, jeżeli są niezbędne do realizacji projektu. Wymogi co do opracowywania tego rodzaju dokumentów narzuca ustawodawstwo wewnątrzkrajowe oraz wymogi instytucji zarządzających zawarte w uzupełnieniach programów operacyjnych lub umowach o dofinansowanie.
Koszty księgowości oraz koszty audytu (rozp. 448/2004 – zasada 3, pkt 3)
Prawodawstwo wspólnotowe wyraźnie mówi, iż koszty te kwalifikują się do współfinansowania, tylko jeśli związane są one z wymogami stawianymi przez instytucje zarządzające zawartymi w uzupełnieniach programów operacyjnych lub umowach o dofinansowanie.

Dariusz Kamiński

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK