| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Rozliczanie projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych UE

Rozliczanie projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych UE

Większość beneficjentów realizujących projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych UE jest zdania, iż najtrudniejszą częścią danego przedsięwzięcia jest etap jego rozliczenia. Pierwsze doświadczenia zdobyte przez poszczególne instytucje, odpowiedzialne za wdrażanie programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy pomocowych EU, wydają się potwierdzać tę opinię. Zdobycie dofinansowania nie gwarantuje ostatecznie refundacji poniesionych kosztów.


Warunkiem otrzymania zwrotu poniesionego nakładu jest przede wszystkim realizacja projektu zgodnie z zapisami podpisanej umowy, a także wywiązanie się ze wszystkich formalności nałożonych na beneficjenta przez obowiązujące procedury. Jednym z głównych powodów opóźnień w wypłacie refundacji są błędy popełniane na etapie składania wniosków o płatność. Błędy te wynikają głównie z dwóch powodów, nie wszyscy beneficjenci do końca rozumieją i stosują zasady związane z kwalifikowalnością wydatków, a także nie wypełniają poprawnie dokumentacji związanej z przekazaniem refundacji.
W pierwszej części niniejszego opracowania przedstawiony zostanie wniosek o płatność wraz z komentarzem w tych miejscach, gdzie błędy pojawiają się najczęściej. Druga część poświęcona jest zagadnieniom związanym z kwalifikowalnością wydatków, które nastręczają beneficjentom najwięcej kłopotów z rozliczeniem.

Część I – Wniosek beneficjenta o płatność

Wniosek beneficjenta o płatność stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 22 września 2004 r. (poz. 2206). Wersja elektroniczna wraz z pełną instrukcją jest dostępna na stronie internetowej: www.zporr.gov.pl.

Część II – Kwalifikowalność wydatków

Zasady kwalifikowalności odpowiadają na pytania: jakie projekty, jakie wydatki i na jakich warunkach poniesione możemy uznać za podlegające refundacji z funduszy strukturalnych?
Poniżej omówiono tylko te kwestie związane z kwalifikowalnością wydatków, które okazują się najbardziej problematyczne dla beneficjentów realizujących projekty współfinansowane ze źródeł funduszy strukturalnych.
Kwalifikowalność kosztów
Najogólniej można powiedzieć, że koszty kwalifikowalne są to te koszty, które poniesione w ramach projektu podlegają współfinansowaniu ze środków pomocowych. Ma to zasadnicze znaczenie w świetle zasady mówiącej, że współfinansowanie kosztów z funduszy strukturalnych może osiągnąć określoną procentowo wielkość kosztów kwalifikowalnych. Warto wiedzieć również i o tym, że wkład w finansowanie projektów, o których mowa, będą mieć również fundusze pochodzące z budżetu państwa polskiego – stąd w niektórych działaniach opisanych w uzupełnieniach nazwa fundusze publiczne (składają się na nie fundusze strukturalne i fundusze pochodzące ze środków krajowych – jest to ewidentny przykład zastosowania zasady dodatkowości funduszy strukturalnych, mówiącej o niezastępowaniu funduszami strukturalnymi funduszy krajowych).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK