REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie na Słowacji zależne od rezydencji

REKLAMA

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym na Słowacji podlegają wszystkie dochody słowackich rezydentów. Rezydenci innych krajów podlegają opodatkowaniu na Słowacji tylko od dochodów osiągniętych w tym kraju. Osoby prawne z siedzibą lub miejscem zarządzania na Słowacji uważane są za rezydentów Słowacji. Zgodnie z przepisami słowackimi opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zagraniczni przedsiębiorcy działający na Słowacji za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).

Jak wyjaśnia Sylwia Migdał, doradca podatkowy Ernst & Young, zgodnie z polsko-słowacką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania działalność polskiego przedsiębiorcy może podlegać opodatkowaniu na Słowacji, jeśli ma on tam miejsce zarządu, filię, biuro, fabrykę, warsztat lub miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Prace budowlane, montażowe lub instalacyjne stanowią zakład, gdy trwają dłużej niż dwanaście miesięcy od dnia rozpoczęcia faktycznej pracy.
Zasady opodatkowania działalności prowadzonej za pośrednictwem zakładu są co do zasady takie same jak zasady opodatkowania spółki słowackiej. Stawka podatku dochodowego od osób prawnych na Słowacji wynosi 19 proc.

Dochód do opodatkowania
Podstawę opodatkowania ustala się na podstawie wyniku finansowego, po dokonaniu stosownych korekt. Do przychodów podatkowych nie zalicza się dywidend. Z kosztów dla celów podatkowych należy wyłączyć podatki zapłacone na rzecz innych podatników, kary i grzywny z wyjątkiem zapłaconych kar umownych, spisane należności (chyba że spełnione zostały określone warunki).
– Zasadniczo do kosztów podatkowych nie zalicza się utworzonych rezerw. Istnieją jednak pewne wyjątki dotyczące m.in. rezerw na niewykorzystane urlopy, rezerwy związanej ze sporządzaniem sprawozdania finansowego i deklaracji podatkowych, rezerw na należności od podmiotów będących w postępowaniu upadłościowym. Szczególne regulacje podatkowe odnoszą się do rezerw tworzonych przez banki i ubezpieczycieli – podkreśla Sylwia Migdał. Jednocześnie dodaje, że od 2004 roku nie obowiązują na Słowacji ograniczenia dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych odsetek wypłacanych na rzecz podmiotów powiązanych (pod warunkiem że są one w rynkowej wysokości).
W przypadku sprzedaży towarów wartość ich rozchodu należy wycenić według metody średniej ważonej kosztów danego składnika aktywów (AVCO) lub przyjmując, że rozchód składnika aktywów wycenia się kolejno po kosztach tych składników aktywów, które jednostka nabyła najwcześniej (FIFO). Nie można zaliczyć do kosztów podatkowych ubytków i szkód w wysokości przekraczającej otrzymane odszkodowanie, chyba że szkoda powstała w wyniku klęski naturalnej albo została spowodowana przez zidentyfikowaną lub niezidentyfikowaną osobę i ten fakt jest potwierdzony przez policję.
Słowackie regulacje dotyczące podatku dochodowego dzielą środki trwałe na cztery kategorie, z których każda podlega innemu okresowi amortyzacji (od 4 do 20 lat). Wartości niematerialne i prawne są amortyzowane zgodnie z zasadami rachunkowości przez okres nieprzekraczający pięciu lat.
Odpisów amortyzacyjnych można dokonywać przy zastosowaniu metody liniowej lub degresywnej. Wyboru metody dokonuje się dla poszczególnych aktywów. Ważne jest, że raz wybranej metody nie można zmieniać.

Płatności na rzecz rezydentów
Dywidenda wypłacana przez słowacką spółkę z zysku wypracowanego po 2004 roku nie podlega podatkowi u źródła.
– Zgodnie z polsko-słowacką umową należności licencyjne wypłacane przez podmiot słowacki na rzecz polskiego rezydenta podlegają opodatkowaniu na Słowacji 5-proc. podatkiem u źródła. Od odsetek uzyskiwanych od słowackiego podmiotu na Słowacji potrącony zostanie 10-proc. podatek – przypomina Sylwia Migdał.
Pobrany na Słowacji podatek u źródła od wypłacanych należności licencyjnych lub odsetek podlega w Polsce potrąceniu od podatku osoby otrzymującej należności. Należy zwrócić uwagę, że podatek płacony na Słowacji obejmuje nie tylko kwoty faktycznie zapłacone, lecz również każdą kwotę, która byłaby zapłacona jako podatek, lecz została objęta jakąkolwiek ulgą poprzez odliczenie od dochodu podlegającego opodatkowaniu, zwolnienie albo obniżkę podatku lub w inny sposób, zgodnie z ustawodawstwem o podatku dochodowym obowiązującym na Słowacji.
Potrącenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka jest należna w Polsce od pochodzącego ze Słowacji dochodu.
Od 1 maja 2006 r. na Słowacji obowiązują postanowienia dyrektywy 2003/49/WE w sprawie wspólnego opodatkowania odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich. W przypadku dokonywanych przez podmiot słowacki płatności należności licencyjnych lub odsetek na rzecz określonych podmiotów powiązanych, na Słowacji nie zostanie pobrany podatek u źródła. Jak twierdzi Sylwia Migdał, zwolnienie to znajdzie zastosowanie, jeśli beneficjentem należności jest spółka unijna, która posiada w wypłacającym bezpośredni udział co najmniej 25 proc., lub gdy spółka słowacka posiada w beneficjencie należności co najmniej 25-proc. bezpośredni udział, lub gdy trzecia spółka unijna posiada w obu stronach transakcji bezpośredni udział w wysokości co najmniej 25 proc.
WAŻNE
Straty podatkowe mogą być rozliczane na Słowacji w ciągu pięciu następujących po sobie lat podatkowych. Nie ma ograniczeń co do wysokości rozliczonej straty w ciągu jednego roku. Na Słowacji nie występuje koncepcja podatkowej grupy kapitałowej (nie ma możliwości rozliczania strat spółek zależnych).

WAŻNE
Opodatkowany na Słowacji zysk zakładu jest zwolniony z opodatkowania w Polsce. Dlatego straty zakładu słowackiego nie mogą zostać rozliczone z dochodem osiągniętym z tytułu działalności prowadzonej na terytorium Polski. Strata podlega rozliczeniu z dochodem opodatkowanym na Słowacji zgodnie z tamtejszymi regulacjami.

PRZYKŁAD
Spółka niemiecka Beta GmbH ma 30 proc. udziałów w polskiej spółce Alfa oraz 60 proc. udziałów w spółce słowackiej Gama. Gama wypłaca odsetki na rzecz Beta oraz należności licencyjne dla Alfy. W obu przypadkach nie zostanie pobrany na Słowacji podatek u źródła. W przypadku odsetek beneficjentem jest unijna spółka–matka posiadająca bezpośrednio co najmniej 25 proc. udziałów w podmiocie słowackim. Należności licencyjne płacone są do unijnej spółki–siostry, która ma tego samego udziałowca i posiada w obu stronach transakcji co najmniej 25-proc. bezpośredni udział w kapitale.

NALEŻNOŚCI LICENCYJNE WEDŁUG DYREKTYWY 2003/49/WE
Wszelkiego rodzaju płatności uzyskane jako wynagrodzenie za wykorzystywanie lub prawo do wykorzystywania wszelkich praw autorskich w zakresie prac literackich, artystycznych lub naukowych, łącznie z filmami dla kin oraz oprogramowaniem, każdym patentem, znakiem towarowym, projektem lub modelem, planem, tajemnicą technologii lub procesem produkcyjnym, lub informacje dotyczące doświadczenia w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej;
Za należności licencyjne uznawane są też płatności za używanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

REKLAMA