| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Unijne zmiany w VAT - skutki dla polskich podatników

Unijne zmiany w VAT - skutki dla polskich podatników

1 lipca 2006 r. uległy zmianie przepisy o VAT. Po raz pierwszy Rada Unii Europejskiej wydała rozporządzenie w sprawie podatku od wartości dodanej (VAT).

• usługi wskazane w załączniku I do rozporządzenia (np. automatyczna konserwacja oprogramowania, zdalne zarządzanie systemami, prenumerata prasy i czasopism on-line, korzystanie z wyszukiwarek i katalogów internetowych).
W praktyce, jeżeli ww. usługi są świadczone na rzecz podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w tym samym kraju co usługodawca, wtedy miejscem opodatkowania (świadczenia usługi) jest terytorium tego właśnie kraju.
Natomiast w przypadku, gdy usługi elektroniczne są świadczone na rzecz podatników VAT (podatku od wartości dodanej) mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium UE, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – miejscem świadczenia tych usług jest kraj, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejscem prowadzenia działalności.
Analogiczne zasady dotyczą sytuacji, w których nabywcą są osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, posiadające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego (tj. państwa spoza UE). W ww. przypadkach miejsce świadczenia jest uzależnione od statusu i danych rejestrowych nabywcy. Co do zasady, to nabywca jest zobowiązany do rozliczenia VAT wynikającego z nabycia usług elektronicznych. Usługodawca ma obowiązek wystawić fakturę bez VAT, z adnotacją „VAT zostanie rozliczony przez nabywcę – art. 27 ust. 4 w zw. z ust. 3 ustawy o VAT” lub – powołując się na VI Dyrektywę VAT – „VAT zostanie rozliczony przez nabywcę – art. 9 (2) (e) VI Dyrektywy VAT”. Tak wystawiona faktura powinna zawierać praktycznie wszystkie elementy zwykłej faktury VAT, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Dodatkowo, faktury wystawiane pod adresem podatników z terytorium UE dokumentujące wykonanie tych czynności powinny zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi. Terminy wystawiania faktur są analogiczne jak w przypadku dokumentów wystawianych na zasadach ogólnych.
Kwoty podstaw opodatkowania z takich transakcji należy uwzględnić w odpowiednim rejestrze VAT (rejestrze transakcji niepodlegających VAT – miejsce świadczenia poza terytorium Polski) oraz wykazać w deklaracji VAT-7 (część C. poz. 21) oraz odpowiednio VAT-7K.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK