| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Unijne zmiany w VAT - skutki dla polskich podatników

Unijne zmiany w VAT - skutki dla polskich podatników

1 lipca 2006 r. uległy zmianie przepisy o VAT. Po raz pierwszy Rada Unii Europejskiej wydała rozporządzenie w sprawie podatku od wartości dodanej (VAT).

Analogicznie, nie wprowadzają zmian dla polskich podatników regulacje dotyczące czynności pośredników, którzy działają w imieniu lub na rzecz usługobiorcy, oraz usług świadczonych przez pośredników, którzy działają w imieniu lub na rzecz usługodawcy.

Płatności kartą kredytową lub debetową

Stosownie do art. 13 rozporządzenia, jeżeli dostawca towarów lub usługodawca wymaga, jako warunek przyjęcia płatności kartą kredytową lub debetową, by klient wpłacił pewną kwotę na jego rzecz lub na rzecz innego podmiotu oraz jeżeli całkowita cena do zapłaty przez tego klienta niezależnie od metody płatności pozostaje niezmieniona, to kwota taka stanowi integralną część podstawy opodatkowania dostawy towarów lub świadczenia usług.
Oznacza to, że w przypadku płatności dokonywanych przy zastosowaniu kart płatniczych, podstawa opodatkowania obejmuje również wszelkie dodatkowe prowizje itp. (tj. łącznie pełną kwotę, jaką pobrał wykonawca czynności). Płatność taką należy opodatkować zgodnie z zasadami dotyczącymi czynności głównej. Przepis ten wszedł w życie 1 stycznia br.

Usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania

Zgodnie z VI Dyrektywą VAT, jak też polską ustawą o VAT usługi edukacyjne (w tym również szkolenia) korzystają ze zwolnienia przedmiotowego. Przepisy unijne precyzują w tym zakresie, że usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania obejmują również nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy dla celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia nie ma znaczenia dla tego celu.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Na podstawie znowelizowanych przepisów władze podatkowe RP mają prawo wykonywać swoje kompetencje w zakresie opodatkowania VAT, bez względu na to, jak dana transakcja została ujęta dla celów podatku od wartości dodanej w państwie członkowskim UE, z którego została dokonana wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT). W związku z tym, błędne ujęcie transakcji u dostawcy towarów (tj. wykazanie podatku od wartości dodanej przy WDT) nie ma znaczenia dla opodatkowania transakcji w Polsce.
Podstawą opodatkowania w takim przypadku będzie kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Kwota, o której mowa powyżej, obejmuje również podatki (także podatek od wartości dodanej), cła i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem polskiego podatku od towarów i usług.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gugała

Krzysztof Gugała Ekspert w dziedzinie HR, ze specjalizacją w systemach wynagradzania, Prezes Zarządu w IDEA! Human Capital – we współpracy z Towers Watson Data Services EMEA. W branży HRM pracuje od dwudziestu sześciu lat, łącząc perspektywę doradcy, eksperta i menedżera. Posiada rozległe doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu strategii personalnych i systemów wspierających zarządzanie kapitałem społecznym, w szczególności systemów wynagrodzeń. Kierował projektami obejmującymi opisywanie stanowisk, wartościowanie, projektowanie polityk płacy zasadniczej i zmiennej oraz świadczeń, m.in. dla PGNiG SA, , TVN, Wyborowa SA, Tramwaje Warszawskie i kilkadziesiąt innych. Projektuje i realizuje unikalne na polskim rynku badania rynkowe w zakresie wynagrodzeń . Autor wielu publikacji w prasie specjalistycznej (m.in. HBR Polska, Personel, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi) oraz współautor książki „Budowanie pomiar kapitału ludzkiego w organizacji”. Od 2010 prowadzi zajęcia z controllingu personalnego, benchmarkingu wynagrodzeń i systemów motywacyjnych na Akademii Leona Koźmińskiego i we Francuskim Instytucie Zarządzania

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK