| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Świadczenie usług przewozu osób przez Austrię - wyrok ETS

Świadczenie usług przewozu osób przez Austrię - wyrok ETS

Usługi transportu osób są opodatkowane w miejscu wykonywania, z uwzględnieniem pokonanych kilometrów. Dlatego każdy podatnik, który wykonuje przewóz osób przez różne kraje UE, jest zobowiązany w każdym z tych krajów rozliczyć VAT.


ETS w wyroku z 28 września 2006 r. w sprawie C-128/05 uznał, że Republika Austrii, zezwalając podatnikom niemającym miejsca zamieszkania lub siedziby w Austrii, którzy w tym państwie członkowskim świadczą usługi w zakresie przewozu osób, na nieskładanie deklaracji podatkowych i na niepłacenie kwoty netto podatku od wartości dodanej, jeżeli wartość rocznego obrotu osiągniętego przez nich w Austrii jest mniejsza niż 22 000 EUR, uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 18 ust. 1 lit. a) i ust. 2 oraz art. 22 ust. 3–5 Szóstej Dyrektywy Rady 77/388/EWG z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku. Austriackie przepisy uznają, że w tym przypadku kwota podatku należnego jest równa kwocie podatku podlegającego odliczeniu, i uzależniają zastosowanie uproszczonych przepisów od warunku niewykazywania tego podatku na fakturach lub dokumentach uznawanych za faktury.

Usługi transportu osób są opodatkowane w miejscu wykonywania, z uwzględnieniem pokonanych kilometrów. Dlatego każdy podatnik, który wykonuje przewóz osób przez różne kraje UE, jest zobowiązany w każdym z tych krajów rozliczyć VAT. Aby uprościć sposób rozliczeń, przepisy unijne zezwalają na rozliczenie w formie ryczałtu. Z takiego prawa korzysta większość krajów. Przepisy austriackie natomiast zwalniają z podatku od wartości dodanej przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie międzynarodowego przewozu osób i spełniają określone kryteria, a także z obowiązku prowadzenia rachunkowości dotyczącej VAT (obrót 22 000 EUR). Zwolnienie polega na tym, że VAT nie jest ani deklarowany, ani płacony. Natomiast art. 24 ust. 1 VI dyrektywy przewiduje, że państwa członkowskie mają możliwość „zastosowania uproszczonych procedur do celów naliczania i pobierania podatku, takich jak systemy stawek zryczałtowanych”. Jak uznał ETS, z brzmienia tego przepisu nie wynika, że państwa członkowskie mogą całkowicie zwalniać małe przedsiębiorstwa z obowiązku rozliczania się z VAT. Przepis ten stanowi, iż procedury opodatkowania mogą być jedynie upraszczane, nie wspomina natomiast o możliwości całkowitego zniesienia opodatkowania wskazanych przedsiębiorstw podatkiem VAT.

Osoby, które dokonują transportu osób przez Austrię, mogą się spodziewać zmiany przepisów w tym zakresie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK