REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na Cyprze ważna rezydencja podatkowa

REKLAMA

Spółki będące rezydentami Republiki Cypru podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Za rezydenta Cypru uważana jest spółka, która jest zarządzana i kontrolowana na Cyprze.

Dochody osiągane przez polskiego rezydenta będą podlegały opodatkowaniu na Cyprze, tylko w zakresie, w jakim mogą być alokowane do tzw. zakładu posiadanego przez niego na terytorium Cypru lub też wynikają z posiadania przez niego nieruchomości położonej na Cyprze.

Definicja zakładu

Jak wyjaśnia Sylwia Migdał, menedżer Ernst & Young, pojęcie zakładu zdefiniowane jest w umowie podpisanej między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz.U. z 1993 r. nr 117, poz. 523; dalej umowa). Zgodnie z brzmieniem umowy, poprzez zakład należy rozumieć stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza polskiego przedsiębiorcy (przykładowo miejsce zarządu, filię, biuro, fabrykę, warsztat i kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych).

– Umowa przewiduje zamkniętą listę sytuacji, gdy posiadanie przez przedsiębiorcę stałej placówki na terytorium Cypru nie może być traktowane jako zakład dla celów lokalnego podatku dochodowego od osób prawnych (uogólniając, nie stanowią zakładu placówki, które służą prowadzeniu działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym dla podstawowej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa) – podkreśla Sylwia Migdał.

W przypadku robót budowlanych zakład polskiego przedsiębiorcy powstanie, gdy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy będzie on utrzymywał na Cyprze plac budowy lub budowę, montaż lub instalację albo będzie prowadził działalność nadzorczą związaną z nimi dłużej niż 12 miesięcy.

Z kolei nie uważa się, że przedsiębiorstwo posiada zakład na Cyprze, tylko z tego powodu, że wykonuje ono tam działalność przez maklera, komisanta albo każdego innego niezależnego przedstawiciela, pod warunkiem że te osoby działają w ramach swojej zwykłej działalności.

Dochody uzyskane za pośrednictwem zakładu są, generalnie, opodatkowane na takich samych zasadach jak zyski cypryjskiej spółki, będącej podatnikiem CIT. W stosunku do dochodów wypracowanych za pośrednictwem cypryjskiego zakładu umowa jako metodę unikania podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją.

DAROWANY KREDYT PODATKOWY
Umowa pomiędzy Polską a Cyprem przewiduje tzw. darowany kredyt podatkowy w zakresie podatku u źródła w stosunku do dywidend, należności licencyjnych oraz odsetek. Dzięki darowanemu kredytowi podatkowemu polski podatnik ma możliwość obniżenia polskiego zobowiązania podatkowego należnego od wyżej wspomnianych dochodów pasywnych otrzymanych z Cypru o podatek, który mógł zostać, lecz na mocy regulacji wewnętrznych nie został pobrany przez Cypr. Zaliczenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka należna jest w Polsce od dochodu otrzymanego z Cypru (a więc 19 proc. kwoty brutto).

Wysokość podatku

Z informacji Kamili Szydłowskiej, konsultanta w Ernst & Young, wynika, że standardowa stawka podatku dochodowego na Cyprze należy do najniższych spośród stosowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i wynosi 10 proc. Możliwa do zastosowania jest również 20-proc. stawka podatku od zysków kapitałowych osiąganych w wyniku zbycia nieruchomości zlokalizowanej na Cyprze.

– Podobne zasady opodatkowania dotyczą zysków ze zbycia udziałów/akcji w spółce, która posiada takie nieruchomości (a nie jest notowana na giełdzie). Jednak w przypadku, gdy zysk z tytułu zbycia udziałów/akcji we wspomnianej cypryjskiej spółce osiągnięty jest przez polskiego rezydenta, wówczas, w większości przypadków, nie podlega on opodatkowaniu na Cyprze, lecz wyłącznie w Polsce – dodaje Kamila Szydłowska.

Jednocześnie dodaje, że podstawę opodatkowania CIT na Cyprze ustala się w oparciu o sprawozdanie finansowe sporządzone w zgodzie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej (MSSF) z uwzględnieniem pewnych korekt dla celów podatkowych. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki poniesione wyłącznie i w pełni w celu uzyskania przychodu.

Zwolnienia podatkowe

Spółki cypryjskie, których działalność ma charakter holdingowy (a więc polega zasadniczo na nabywaniu, posiadaniu, administrowaniu i zarządzaniu udziałami i akcjami spółek zależnych) mają możliwość skorzystania z szeregu zwolnień przewidzianych w prawie cypryjskim. Eksperci Ernst & Young wyjaśniają, że przykładowo zwolnieniu z opodatkowania podlegają dywidendy dystrybuowane pomiędzy spółkami cypryjskimi. Również dywidenda otrzymana przez cypryjską spółkę od zagranicznej spółki zależnej będzie zwolniona z opodatkowania na Cyprze, jeżeli spółka cypryjska posiada co najmniej 1 proc. udziałów w kapitale spółki zależnej, a dochód spółki zależnej pochodzi (bezpośrednio lub pośrednio) w większości z działalności handlowej oraz działalności innej niż inwestycyjna. Jeżeli ponad 50 proc. dochodu spółki zależnej pochodzi z działalności inwestycyjnej, wówczas w celu skorzystania ze zwolnienia należy udowodnić, że efektywne opodatkowanie w kraju źródła zysku dystrybuowanego w formie dywidendy ze spółki zależnej nie jest znacząco niższe niż stawka podatku obowiązująca na Cyprze.

– Możliwość zastosowania zwolnienia nie zależy od okresu posiadania akcji w spółce zależnej wypłacającej dywidendę. W przypadku niespełnienia wspomnianych powyżej warunków otrzymana dywidenda opodatkowana jest specjalnym podatkiem ochronnym (defense tax) w wysokości 15 proc. – argumentuje Kamila Szydłowska. Dochody ze zbycia udziałów/akcji w spółkach zależnych są, co do zasady, zwolnione z opodatkowania na Cyprze.

WPŁYW NA DOCHÓD W KRAJU
Wynik przedsiębiorcy z działalności gospodarczej prowadzonej na Cyprze nie będzie wpływał na wynik wypracowany w Polsce. Dochód cypryjski nie będzie dodawany, a z kolei strata nie będzie mogła zostać odjęta od dochodu podatkowego w Polsce.

Straty podatkowe

Straty podatkowe mogą obniżać dochody uzyskiwane przez podatników w kolejnych latach podatkowych, bez ograniczeń co do czasu i kwoty. Brak jest możliwości rozliczania straty z dochodem wypracowanym w latach poprzednich.

– Jak tłumaczy Sylwia Migdał, w sytuacji gdy w okresie 3 lat od poniesienia straty ulegną zmianie udziałowcy spółki cypryjskiej oraz zmieniony zostanie charakter prowadzonej przez nią działalności, spółka może utracić prawo do dalszego rozliczania straty.

– Przy założeniu spełnienia ściśle określonych warunków istnieje możliwość obniżenia dochodu spółki cypryjskiej o bieżącą stratę ponoszoną przez inną spółkę będącą rezydentem cypryjskim, należącą do tej samej grupy – podkreśla nasza rozmówczyni.

Na mocy regulacji wewnętrznych dywidendy, należności licencyjne oraz odsetki wypłacane na rzecz rezydentów Polski nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła na Cyprze.

METODA UNIKANIA OPODATKOWANIA
W przypadku rozliczeń osoby fizycznej dochód osiągnięty przez zakład na Cyprze będzie również uwzględniany przy obliczaniu stopy opodatkowania pozostałych dochodów tej osoby (metoda unikania podwójnego opodatkowania – wyłączenie z progresją).

ZYSKI ZAKŁADU
Przy ustalaniu zysków zakładu dopuszcza się potrącenie wydatków, ponoszonych dla tego zakładu przez przedsiębiorstwo, włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi, niezależnie od tego, czy powstały w tym państwie, w którym zakład jest położony czy gdzie indziej.

PODSTAWA PRAWNA:
• Umowa z dnia 4 czerwca 1992 r. zawarta między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1993 r. nr 117, poz. 523).

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA