REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo Unii Europejskiej

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kaucja niezgodna z prawem Unii

Do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wpłynęła petycja Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług dotycząca niezgodności kaucji gwarancyjnej VAT z prawem unijnym. W petycji stwierdzono, że każdy polski przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie Unii Europejskiej zobowiązany jest wpłacić kaucję w wysokości 250 000 zł (około 62 000 euro). W przeciwnym razie otrzyma zwrot nadwyżki naliczonego VAT z półrocznym opóźnieniem. Komisja Petycji właśnie rozpatrzyła polski wniosek.

Jak uzyskać zwrot VAT zapłaconego w Estonii

Aby polscy przedsiębiorcy mogli odzyskać VAT zapłacony na terenie Estonii, muszą złożyć w urzędzie w Tallinie odpowiedni wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami. Wniosek trzeba złożyć do końca czerwca roku następującego po roku kalendarzowym, za który ma być zwrócony podatek. Na pieniądze trzeba będzie czekać 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Dotacje w biurokratycznym gorsecie

Korzystający z unijnych dotacji narzekają na biurokratyczną mitręgę. Muszą kserować setki dokumentów, składać sprawozdania, nieustannie poprawiać wnioski itp. Obowiązki te nie wynikają wcale z prawa europejskiego, tylko z urzędniczych wytycznych. Samo otrzymanie dotacji nie jest aż takim problemem.

Od 2007 roku podatek giełdowy na Węgrzech

Na Węgrzech od 2007 roku będzie obowiązywał podatek od odsetek i zysków kapitałowych osiąganych dzięki transakcjom giełdowym. Do tej pory zyski te były zwolnione z podatku. Stawka będzie wynosić 10 proc., a od 2010 roku 18 proc.

Jak rozliczyć nabycie środka trwałego z innego kraju UE

Jan Kowalski zakupił w Niemczech maszynę o wartości 25 000 euro. Niemiecki kontrahent wystawił 6 stycznia 2005 r. fakturę, natomiast maszynę spółka otrzymała 20 stycznia. Sprzedawca naliczył niemiecki podatek w wysokości 3750 euro, ponadto pobrał koszty opakowania w wysokości 250 euro. Od kwoty wartości maszyny udzielono również skonta w wysokości 3%. Polski podatnik nie dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zakup maszyny jest jedyną transakcją wewnątrzwspólnotową.

Trzeba zmienić dyrektywę

Unia powinna zmienić załącznik H do VI Dyrektywy lub go doprecyzować, aby w Polsce po 1 stycznia 2008 r. nadal obowiązywał obniżony VAT w budownictwie. Eksperci twierdzą, że Polska nie może sama wypracować definicji budownictwa społecznego uprawniającej do niższego VAT.

Wniosek w dwóch egzemplarzach i po portugalsku

Polscy przedsiębiorcy mają prawo do żądania zwrotu VAT zawartego w cenie nabytych w Portugalii towarów i usług, nawet jeśli nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w tym państwie. Wniosek należy wypełnić w dwóch egzemplarzach w języku portugalskim. Kopie wniosków nie będą przyjmowane przez urząd portugalski.

Jak odzyskać VAT zapłacony w Szwecji

Polski przedsiębiorca, który chce odzyskać VAT zapłacony w Szwecji musi złożyć odpowiedni wniosek. Powinien być on wypełniony po szwedzku lub angielsku z załączoną fakturą oraz zaświadczeniem o posiadaniu statusu czynnego podatnika VAT. Polacy wnioski składają do biura w Malmö. Pieniądze można odzyskać już po 2 tygodniach.

Łatwiej będzie obliczyć podatek

Komisja Europejska chce ułatwić życie drobnym przedsiębiorcom prowadzącym działalność w kilku krajach UE. Mogliby oni wyliczać podstawę opodatkowania według zasad obowiązujących w państwie, w którym zarejestrowana jest firma-matka. W opinii Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP Lewiatan) przedstawione przez władze unijne rozwiązanie powinno zachęcić polskie małe i średnie przedsiębiorstwa do podejmowania działalności na terenie innych krajów.

Dobra wiara usprawiedliwia

Podatnik uczestniczący nieświadomie w łańcuchu dostaw towarów, który ma charakter oszukańczy, nie może zostać pozbawiony możliwości odliczenia VAT - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W połączonych sprawach C-354/03, C-355/03 i C-484/03 Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł o możliwości odliczenia VAT przez podatników, którzy dokonując dostawy towarów nie byli świadomi, że uczestniczą w oszustwie, tzw. karuzeli podatkowej.

Jak otrzymać zwrot VAT z Hiszpanii

Podmiot będący podatnikiem VAT w Polsce i dokonujący zakupu towarów lub usług w Hiszpanii ma prawo do otrzymania zwrotu tego podatku. Musi jednak wypełnić po hiszpańsku odpowiedni wniosek. Pieniądze powinien otrzymać nie później niż po 6 miesiącach. Ósma dyrektywa (79/1072/EEC) nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek zwrotu VAT zapłaconego przez podatnika, jeśli tylko spełnia on określone w dyrektywie wymogi.

Poświadczenie zapłaty podatku na nowym druku

Poświadczenie zapłaty akcyzy od samochodu osobowego sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej naczelnicy urzędów celnych wydają już na nowym druku. Formularz ten zawiera dodatkową rubrykę dotyczącą danych współwłaściciela. Nie podaje się w nim natomiast numeru silnika samochodu.

Właściwość terytorialna Wspólnoty Europejskiej na potrzeby rozliczeń akcyzy i cła

Określenie zasięgu terytorialnego Wspólnoty Europejskiej (WE) na potrzeby podatku akcyzowego pozwala rozstrzygnąć o sposobie rozliczeń podatkowych w przypadkach: eksportu, importu, nabycia czy dostawy wewnątrzwspólnotowej, a w przypadku obszaru celnego stosowany jest Wspólnotowy Kodeks Celny.

Zarobiłeś w Unii, rozlicz się w kraju

Polacy zarabiający za granicą często uważają, że nie mają obowiązku rozliczania się z fiskusem w Polsce. Mają rację, ale tylko wtedy, gdy pracują na przykład w Niemczech lub Irlandii. Osoby pracujące w Anglii może czekać przykra niespodzianka. Muszą one złożyć zeznanie w Polsce i zwykle dopłacić znaczną kwotę podatku.

Niezgodności polskiego prawa na korzyść podatników

Przepisy polskiej ustawy o VAT są w pewnym zakresie niezgodne z VI dyrektywą UE. Nie zawsze jednak różnice pomiędzy polską ustawą a aktem wspólnotowym powodują niekorzystne skutki dla podatników. W wielu przypadkach ustawa o VAT zapewnia więcej praw niż wynika to z dyrektywy.

Sprzedaż wpływa na korektę VAT

Oddanie w najem nieruchomości, a następnie przeniesienie jej prawa własności oznacza, że nadal jest wykorzystywana do działalności gospodarczej podatnika. Wynika z tego, że czynność ta wpływa na korektę VAT - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Straty za granicą do odliczenia

W określonych sytuacjach firmy mogą rozliczać straty poniesione przez ich spółki zależne działające w innych krajach UE. Pozbawienie tego prawa jest sprzeczne z zasadą swobody działalności gospodarczej - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Jak uzyskać zwrot VAT z Portugalii

Polscy przedsiębiorcy mają prawo do żądania zwrotu VAT zawartego w cenie nabytych w Portugalii towarów i usług, nawet jeśli nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w tym państwie. Wniosek należy wypełnić w dwóch egzemplarzach w języku portugalskim. Kopie wniosków nie będą przyjmowane.

Standaryzacja i harmonizacja rachunkowości w Europie

Zmiany w polskim prawie bilansowym, wprowadzające obowiązek stosowania MSR przez niektóre spółki, są skutkiem realizacji strategii Komisji Europejskiej na lata 2000-2005, która już kilka lat temu sformułowała wymóg zastosowania MSR przez wszystkie spółki giełdowe w ich skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych, także w bankach, do końca 2005 r., a w dalszej perspektywie także w sprawozdaniach jednostkowych.

Zamiast przepisu, unijna dyrektywa

Ostatnio coraz częściej słychać zarzuty, że przepisy polskiej ustawy o VAT są niezgodne z regulacjami VI dyrektywy. Dotyczy to np. odliczania podatku naliczonego od kosztów reprezentacji i reklamy niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodów w części przekraczającej limit ustalony przez ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z interpretacjami urzędów skarbowych, podatek naliczony od tych wydatków nie podlega odliczeniu.

Od prawa unijnego nie ma ucieczki

Interpretacje niejasnych przepisów podatkowych powinny uwzględniać dyrektywy unijne i orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Oznacza to konieczność stosowania nowych reguł interpretacyjnych uwzględniających zasadę pierwszeństwa dorobku prawa wspólnotowego.

Co trzeba wiedzieć o badaniu sprawozdań

VIII dyrektywa UE w sprawie badania ustawowego rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych wprowadza m.in. obligatoryjność stosowania Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej. Standardy te będą musiały być stosowane przez wszystkich biegłych rewidentów i firmy audytorskie państw członkowskich UE przy przeprowadzaniu badań ustawowych.

Jak uzyskać zwrot VAT zapłaconego na Cyprze

Polscy przedsiębiorcy mogą odzyskać VAT naliczony przy nabyciu na Cyprze towarów i usług związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą, jak również VAT zapłacony przez nich na Cyprze z tytułu importu towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością na terytorium Unii Europejskiej. Aby otrzymać zwrot, trzeba spełnić określone prawem warunki. Wniosek o zwrot trzeba wypełnić po grecku.

Można odliczyć cały VAT

Podatnicy, którym organy skarbowe zakwestionowały prawo do pełnego odliczenia VAT przy subwencjach, mogą złożyć wnioski o wznowienie postępowań. To efekt ostatnich wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Wyrok ETS już nam nie grozi

Niedawny wyrok ETS, w którym zakwestionowano przepisy hiszpańskiej ustawy o VAT związane z ograniczeniem odliczeń przy subwencjach, nie wpłynie na sytuację polskich podatników. Nasze przepisy dotyczące ograniczeń związanych z odliczaniem VAT z subwencji zostały uchylone w czerwcu br.

Wszyscy będą tak samo interpretować

Jest szansa na jednolite stosowanie szóstej dyrektywy przez wszystkie państwa członkowskie. Przepisy wykonawcze do dyrektywy określające zasady opodatkowania wspólnotowym VAT zostały właśnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

Możemy współtworzyć prawo unijne

Od 1 maja 2004 r., odkąd jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, mamy obowiązek przestrzegania prawa UE. Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły 3 wnioski - dwa w kwietniu i jeden we wrześniu 2004 r. - gdzie zakwestionowano zgodność z Konstytucją Rzeczypospolitej m.in. przepisów Traktatu o Przystąpieniu, jak też jego integralnej części, czyli aktu w sprawie warunków przystąpienia. Z jakich powodów akty te wzbudziły wątpliwości?

Spóźnione przekazanie środków jest w Unii karane

Obowiązkiem państwa członkowskiego jest zapłata odsetek w przypadku opóźnienia w zapisaniu środków własnych na rachunek Komisji Europejskiej w wyznaczonym terminie - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

VAT nie ominie kursów jezykowych

Opodatkowanie VAT-em marży stosuje się do firmy, która oferuje usługi polegające na organizacji wyjazdów językowych oraz studiów zagranicznych - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości (sygn. akt C-200/03).

Częściowe odliczenie VAT niezgodne z przepisami Unii

Częściowe odliczanie VAT związanego z nabyciem towarów lub usług sfinansowanych z subwencji stosowane przez podatników wykonujących wyłącznie czynności opodatkowane jest sprzeczne z przepisami szóstej dyrektywy - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (Sygn. akt C-204/03).

Coraz większe straty VAT

Europejski Trybunał Sprawiedliwości przymierza się do wprowadzenia tzw. klauzuli obejścia prawa do swojego orzecznictwa. Przed Trybunałem toczą się właśnie trzy sprawy, w których zakwestionowano działania podatników. Wykorzystali oni obowiązujące przepisy w taki sposób, aby osiągnąć korzyści podatkowe, dla których te przepisy nie były stosowane. Wszystkie trzy sprawy (sygn. C-255/02, C-419/02 oraz C-223/03) dotyczą odzyskania VAT naliczonego. Orzeczenia mają zostać ogłoszone jeszcze w tym miesiącu.

Nie wyłudzaj zwrotu VAT na Malcie, bo spotka cię kara

Od 1 maja 2004 r. polscy przedsiębiorcy dokonujący zakupów na Malcie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą mają prawo do odzyskania naliczonego przy tych zakupach VAT. Jednak gdy przedsiębiorca będzie próbował wyłudzić nienależny zwrot podatku i wykryją to władze maltańskie, wszelkie zwroty na rzecz wnioskodawcy zostaną wstrzymane na okres do 2 lat.

Czy umowa z kontrahentem unijnym powoduje obowiązek rozliczenia importu usług

Czy usługi prowizyjne świadczone przez zagraniczną (niemiecką) osobę fizyczną nieposiadającą NIP UE i zarejestrowanej działalności gospodarczej powodują powstanie u mnie obowiązku podatkowego w zakresie VAT (import usług)? Czy daną usługę mogę księgować w koszty jedynie na podstawie pisemnej umowy zawartej z tą osobą i dokumentu KW (Kasa Wypłaci)? Czy mogę w imieniu tej osoby wystawić rachunek?

Miejscem dostawy jest kraj spoza Unii

Dostawa towarów na statku podczas zatrzymania poza terytorium Wspólnoty jest uznawana za dokonaną poza zakresem stosowania szóstej dyrektywy. Skutki podatkowe podlegają w tym przypadku kompetencji podatkowej państwa miejsca zatrzymania - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Unijne dotacje na doradztwo dla biur rachunkowych

Biura rachunkowe mogą liczyć na bezzwrotną pomoc strukturalną z Unii Europejskiej. Jednak ze względu na specyfikę swojej działalności nie wszystkie programy będą dla nich dostępne. Zarówno biura rachunkowe, jak i ich pracownicy mogą skorzystać z dotacji przeznaczonych m.in. na doradztwo.

Nowa interpretacja do MSR 32

Zakres obowiązujących również polskie spółki międzynarodowych standardów rachunkowości został powiększony o nową interpretacje do MSR nr 32. Przynosi ona rozwiązania w zakresie rozliczania udziałów członkowskich w spółdzielniach i podobnych instrumentów.

Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w zakresie VAT - obowiązki osób zobowiązanych do zapłaty podatku

Odrębnym problemem, którym w swoich rozstrzygnięciach zajął się Europejski Trybunał Sprawiedliwości, są obowiązki osób zobowiązanych do zapłaty podatku.

Dotacja a koszty uzyskania przychodu

Dotacje mogą być przypisane do jednego z dwóch źródeł przychodu. Źródłami tymi mogą być albo pozarolnicza działalność gospodarcza, albo też przychody z innych źródeł.Najczęstszym przypadkiem zakwalifikowania dotacji będzie sytuacja, w której dotacje stanowią przychód z działalności gospodarczej.

Przedstawiciel podatkowy niepotrzebny

Komisja Europejska wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko obowiązującym w Finlandii przepisom VAT.

Nabycie w Niemczech samochodu używanego

Gdzie powinienem szukać informacji o tym, czy istnieje możliwość odzyskania zapłaconego w Niemczech VAT-u (MWST) (od instytucji niemieckiej) przy zakupie używanego środka transportu na potrzeby własnej firmy, gdy jeden z kontrahentów nie jest zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych?

Proces wprowadzenia akcji do publicznego obrotu w świetle nowych wymogów UE

Jakie regulacje obowiązują jednostki przygotowujące publiczną emisję akcji? Jak przygotować funkcjonujący w jednostce system rachunkowości do nowych wymogów?

Jak należy opodatkować dostawę towarów na rzecz nabywcy spoza Unii, gdy towar jest transportowany do odbiorcy z jednego z państw członkowskich

Sprzedajemy nasz wyrób kontrahentowi, który ma siedzibę w Szwajcarii - on też płaci nam za dostawę. Towary dostarczane są jednak bezpośrednio do odbiorcy w Niemczech. Czyli towar nie opuszcza granic UE. Faktura wystawiana jest na kontrahenta szwajcarskiego, a z towarem przesyłany jest tylko list przewozowy. Odbiorcy niemieckiemu fakturę wystawia kontrahent szwajcarski. Jak mamy traktować taką dostawę? Czy jest to eksport czy też wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów? Jaka jest stawka VAT? Czy trzeba dokonać odprawy celnej?

Zakaz dyskryminacji podatkowej w prawie pierwotnym Wspólnoty Europejskiej

Unormowania niemieckie - VAT. Odliczanie podatku naliczonego

Odliczenie podatku naliczonego od podatku należnego zostało zgodnie z ogólnymi zasadami działania - podatku od wartości dodanej potwierdzonymi przepisami VI Dyrektywy EWG - wprowadzone także w ustawie niemieckiej VAT (UStG).

Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w zakresie VAT - obowiązki z tytułu importu

Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie odrębnych zasad prawa wspólnotowego dotyczących rozliczenia podatku od wartości dodanej, w przypadku dokonywania importu towarów z "państw trzecich" na obszar Wspólnoty Europejskiej. Regulacje prawne dotyczące tego problemu zostały zawarte w przepisach art. 23 VI Dyrektywy Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku1.

Tymczasowa ochrona prawna jako instrument europejskiego prawa administracyjnego

Celem artykułu jest przybliżenie orzecznictwa Trybunału dotyczącego kwestii ochrony prowizorycznej w europejskim prawie administracyjnym oraz jego wpływu na ochronę prowizoryczną w prawie polskim.

Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego przed prawem krajowym w świetle orzecznictwa ETS

Jedną ze strukturalnych zasad systemu prawnego Wspólnot Europejskich jest reguła pierwszeństwa prawa wspólnotowego przed prawem krajowym. Zasada ta nie została jednak w sposób bezpośredni uregulowana w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską (TWE).

Płatności transgraniczne w euro po wejściu Polski do UE

Obowiązujące w Polsce od 1 maja 2004 r. z mocy prawa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 grudnia 2001 r. o płatnościach transgranicznych w euro powoduje w praktyce sporo wątpliwości interpretacyjnych, dotyczących w szczególności opłat pobieranych przez banki krajowe i zagraniczne za przelewy transgraniczne w euro.

Implementacja dyrektyw a pomoc państwa

Obowiązek implementacji dyrektyw wynika z art. 249 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (zwanego dalej Traktatem wspólnotowym), który stanowi, że: Dyrektywa wiąże każde państwo członkowskie, w odniesieniu do rezultatu, który ma być osiągnięty, pozostawiając jednak organom krajowym swobodę wyboru formy i środków. Dla Polski istotne są w tej materii postanowienia Traktatu o przystąpieniu Polski (i innych państw) do Unii Europejskiej. Szczególne znaczenie ma art. 2 aktu akcesyjnego, będącego częścią tego Traktatu akcesyjnego, który nakłada na Polskę obowiązek przestrzegania postanowień traktatów i aktów przyjętych przez instytucje Wspólnot po przystąpieniu do Unii Europejskiej.

Planowane uregulowania prawne dotyczące VAT a miejsce świadczenia usług osobom fizycznym

Od samego początku prac nad wprowadzeniem wspólnego systemu opodatkowania podatkiem od wartości dodanej przeważał pogląd, iż opodatkowanie usług powinno mieć miejsce w tym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, w którym usługa zostaje świadczona.

REKLAMA