| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią

Osoby mające w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, natomiast pracujące w Wielkiej Brytanii od 2007 r., nie będą musiały opodatkowywać w Polsce dochodu uzyskanego z tego tytułu. Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią wprowadza metodę wyłączenia z progresją.


27 grudnia 2006 r. Prezydent RP ratyfikował Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych. Została ona podpisana 20 lipca 2006 r. w Londynie. Postanowienia nowej konwencji będą miały po raz pierwszy zastosowanie do dochodów uzyskanych w roku podatkowym rozpoczynającym się 1 stycznia 2007 r.Najważniejszą nowością jest zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania. Dotychczasową metodę odliczenia proporcjonalnego zastąpiono metodą wyłączenia z progresją. Metoda wyłączenia z progresją polega na tym, że uzyskany za granicą dochód jest zwolniony w Polsce z opodatkowania.


Dla ustalenia stawki podatku od pozostałych dochodów osiągniętych w Polsce stosuje się stawkę podatku wyliczoną dla całości dochodu (polskiego i zagranicznego). Oznacza to, że osoby mające w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, natomiast pracujące w Zjednoczonym Królestwie, nie będą musiały opodatkowywać w Polsce tego dochodu.


WAŻNE!

Do rozliczenia dochodów z 2006 r. zastosowanie mają postanowienia poprzedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Dochód z pracy uzyskany w 2006 r. w Wielkiej Brytanii będzie więc opodatkowany w Polsce (rozliczenie na PIT-36). Przy czym podatek zapłacony za granicą będzie odliczany od podatku należnego w kraju. Odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku polskiego przypadającego na dochód uzyskany za granicą.


oprac. Tomasz Król

ekspert w zakresie podatków oraz prawa gospodarczego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK