| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Podatki w Unii Europejskiej

Podatki w Unii Europejskiej

Zagadnienia prawa podatkowego w ramach regulacji unijnych mają ogromne znaczenie z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na wspólnym europejskim rynku. Polityka podatkowa stanowi bowiem istotny instrument w kształtowaniu wzrostu gospodarczego, ale może również stanowić, obok polityki celnej, instrument ukierunkowywania popytu na dobra krajowe i dyskryminowania towarów i usług pochodzących z innych państw.

Regulacje Unii Europejskiej w zakresie podatków pośrednich są najbardziej obszerne i obejmują największą liczbę aktów prawnych w porównaniu z regulacjami z zakresu podatków bezpośrednich. Z historycznego punktu widzenia na uwagę w tym względzie zasługuje pierwsza dyrektywa nr 67/227/WE z dnia 11 kwietnia 1967 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w zakresie podatków obrotowych (Dz.Urz. L 71 z 14 kwietnia 1967 r.). Dyrektywa wprowadziła obowiązek zastąpienia dotychczasowych różnych systemów w zakresie podatków obrotowych podatkiem VAT. Wszystkie systemy VAT miały w założeniu zostać oparte na tych samych zasadach.
Jednak, pomijając aspekty historyczne, należy wskazać na VI dyrektywę nr 77/388/WE z 17 maja 1997 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do podatków obrotowych – powszechny system podatku od wartości dodanej (VAT): jednolite podstawy opodatkowania (Dz.Urz. L 145 z 13 czerwca 1977 r.) jako na najważniejszy akt prawny Unii Europejskiej w zakresie podatków pośrednich. W myśl dyrektywy zasadą, na której oparto założenia VAT, było uznanie, iż jest to podatek, którym opodatkowaniu podlega dostawa towarów i usług w zamian za świadczenie wzajemne, dokonane na terytorium państwa przez podatnika oraz import towarów. Podatnikiem VAT ma być w założeniu osoba (fizyczna lub prawna), która niezależnie (a więc nie na podstawie umowy o pracę lub umowy o podobnych charakterze) prowadzi działalność gospodarczą bez względu na cele lub rezultaty takiej działalności. Dyrektywa zawiera definicje wielu pojęć, w tym m.in. definicje miejsca dostawy towarów, miejsca wykonania usługi. Dyrektywa reguluje również zagadnienia podstawy opodatkowania VAT oraz stawek, jakie mogą być stosowane przez państwa członkowskie. W obszarze regulacji znalazły się również wyłączenia spod opodatkowania VAT (np. usługi ubezpieczeniowe i asekuracyjne). W przepisach dyrektywy określono również zagadnienia dotyczące odliczania VAT oraz osoby zobowiązane do zapłaty tego podatku.
ZAPAMIĘTAJ
Szósta dyrektywa dotycząca podatku VAT podlegała wielokrotnym i bardzo obszernym zmianom i pozostaje najważniejszym aktem prawnym Unii Europejskiej w zakresie podatków pośrednich.
Harmonizacja prawa polskiego
Polska w znaczącym zakresie implementowała regulacjie Unii Europejskiej z obszaru podatków do systemu prawa krajowego. Na uwagę zasługuje choćby zastąpienie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym dwiema nowymi regulacjami w postaci:
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK