| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Podatki w Unii Europejskiej

Podatki w Unii Europejskiej

Zagadnienia prawa podatkowego w ramach regulacji unijnych mają ogromne znaczenie z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na wspólnym europejskim rynku. Polityka podatkowa stanowi bowiem istotny instrument w kształtowaniu wzrostu gospodarczego, ale może również stanowić, obok polityki celnej, instrument ukierunkowywania popytu na dobra krajowe i dyskryminowania towarów i usług pochodzących z innych państw.

• kodeks postępowania w zakresie opodatkowania działalności gospodarczej, obejmujący również mechanizm monitorowania oraz postanowienia co do weryfikacji jego reguł po dwóch pierwszych latach funkcjonowania,
• instrumenty mające na celu osiągnięcie większego stopnia zbliżenia systemów podatkowych państw członkowskich w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z lokowania oszczędności,
• umowę, której zawarcie miałoby na celu wyeliminowanie podatku zatrzymanego w związku z płatnościami odsetek i tantiem (oraz innych płatności z tytułu korzystania z własności przemysłowej) dokonywanych pomiędzy spółkami.
1 grudnia 1997 r. Rada przyjęła „pakiet” regulacji dotyczących zagadnień podatkowych. Podstawowym założeniem z obszaru prawa podatkowego była likwidacja szkodliwej konkurencji podatkowej oraz zainicjowanie procesów koordynacji podatkowej w ramach UE. W odniesieniu do opodatkowania podatkami pośrednimi w ramach Wspólnoty wielokrotnie prezentowane było stanowisko postulujące doprowadzenie do wysokiego poziomu harmonizacji regulacji w związku z wpływem, jaki podatki pośrednie wywierały i wywierają na swobodę przepływu towarów oraz świadczenia usług. Istotny postęp został odnotowany w 1992 r., który związany był:
• ze zbliżeniem ustawodawstw państw członkowskich w zakresie opodatkowania podatkami pośrednimi,
• z wprowadzeniem nowego systemu opodatkowania w zakresie podatku akcyzowego oraz
• z wewnątrzwspólnotowym systemem w zakresie podatku od towarów i usług (VAT),
które to regulacje objęły również zniesienie granic podatkowych i celnych oraz zniesienie kontroli celnych na granicach państw członkowskich.
W wykonaniu wzmiankowanych regulacji podatkowych Komisja Europejska podjęła szereg działań w celu zachęcania państw członkowskich do implementowania przyjętych reguł do krajowych systemów prawnych, a ponadto Komisja Europejska przyjęła wiele dokumentów, w tym komunikatów, dotyczących zagadnień związanych z obszarem podatków bezpośrednich i pośrednich. Przykładem takiego dokumentu jest komunikat Komisji Europejskiej z 23 października 2001 r., dotyczący europejskiej strategii w zakresie opodatkowania spółek [COM(2001)582]. W dokumencie tym Komisja Europejska szczególną uwagę poświęciła bezpośredniemu opodatkowaniu spółek, określając strategię zakładającą skonsolidowane opodatkowanie osób prawnych, którego podstawę to opodatkowania stanowiłaby działalność prowadzona na obszarze całej Unii.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TMF Poland sp. z o.o.

globalny dostawca usług administracyjnych dla firm z zakresu księgowości, usług kadrowo-płacowych i usług sekretarskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK