| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Podatki w Unii Europejskiej

Podatki w Unii Europejskiej

Zagadnienia prawa podatkowego w ramach regulacji unijnych mają ogromne znaczenie z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na wspólnym europejskim rynku. Polityka podatkowa stanowi bowiem istotny instrument w kształtowaniu wzrostu gospodarczego, ale może również stanowić, obok polityki celnej, instrument ukierunkowywania popytu na dobra krajowe i dyskryminowania towarów i usług pochodzących z innych państw.

Objęcie zagadnień podatkowych polityką UE związane było z dążeniem do osiągnięcia następujących podstawowych celów w tym zakresie:
• zagwarantowanie realizacji swobody przepływu towarów i usług (zapobieżenie powstawaniu przeszkód dla pełnej realizacji tej swobody),
• zagwarantowanie realizacji swobody przepływu kapitału (zapobieżenie ograniczeniom tej swobody),
• zagwarantowanie, iż swoboda przepływu kapitału wewnątrz UE nie tworzy możliwości unikania opodatkowania,
• likwidacji regulacji w ramach prawa krajowego poszczególnych państw UE, które to regulacje mogłyby ograniczać prawa obywateli Unii do wykonywania pracy w innych państwach członkowskich,
• ochrona konkurencji (unikanie dyskryminacji podatkowej).
Podatek dochodowy od osób prawnych
W zakresie podatku bezpośredniego, jaki stanowi podatek dochodowy od osób prawnych, Unia przyjęła i realizuje następujące dwa podstawowe cele:
• zapobieganie prowadzeniu przez poszczególne państwa UE szkodliwej polityki podatkowej,
• wspieranie zasad swobody przepływu kapitału.
W przeszłości państwa UE wprowadzały rozmaite ulgi i zwolnienia podatkowe, aby przyciągnąć inwestycje zagraniczne, często kosztem innych państw, w których określona inwestycja byłaby o wiele bardziej uzasadniona ekonomicznie.
ZAPAMIĘTAJ
Celem polityki podatkowej Unii w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest również zapewnienie, iż wszystkie osoby prawne są traktowane jednakowo w zakresie przekazywania środków finansowych z tytułu odsetek, tantiem autorskich oraz innych opłat związanych z własnością przemysłową oraz prawami do firmy, a także w zakresie dywidend na rzecz podmiotów siostrzanych lub podmiotów dominujących.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Regulacje UE rzadko mają za przedmiot podatki bezpośrednie od dochodów osób fizycznych. Ingerencja prawa Unii w tym zakresie jest ograniczona i jeżeli już występuje, wówczas podstawowym celem takich regulacji jest zapobieganie jakiejkolwiek dyskryminacji lub przyznawaniu szczególnych korzyści osobom podejmującym pracę w innym państwie członkowskim.
Można w tym zakresie wskazać regulacje, które zapewniają, iż obywatele Unii nabywają prawo do świadczeń emerytalnych, przenosząc się w trakcie zatrudnienia z jednego państwa UE do innego, nie przekraczając przy tym barier podatkowych. Podobny charakter mają regulacje, które przewidują, iż obywatele Unii nie powinni płacić wyższego podatku z tytułu dywidend uzyskanych w ciągu inwestowania, niż zapłaciliby z tytułu dywidend uzyskanych z krajowych inwestycji. Komisja Europejska stoi na straży przestrzegania przez państwa powyższych regulacji i, jeżeli okaże się to konieczne, podejmuje odpowiednie działania w celu wymuszenia realizacji tych zasad.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK