| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Nie każda dostawa towarów jest objęta zwolnieniem

Nie każda dostawa towarów jest objęta zwolnieniem

Polskie przepisy pozwalają na zwolnienie z VAT towarów używanych. Wystarczy, że podatnik nie odlicza podatku naliczonego. Zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zwolnienie powinno zależeć od przeznaczenia towaru.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie C-280/04 rozstrzygnął kwestię neutralności opodatkowania VAT. Jyske Finans zajmowała się leasingem pojazdów. Przedmiotem sporu między duńskimi władzami a spółką była dopuszczalność objęcia zwolnieniem od VAT sprzedaży samochodów, które zostały kupione przez Jyske Finans jako używane.


Zdaniem ETS zwolnienie przewidziane w art. 13 B lit. c) VI Dyrektywy może obejmować jedynie dostawy towarów, przy których nabyciu wyłączone było (na podstawie prawa krajowego) prawo do odliczenia. Treść tego przepisu nie może być interpretowana w sposób zmierzający do uniknięcia sytuacji, w której podatnik pozbawiony możliwości skorzystania z takiego zwolnienia podlegałby podwójnemu opodatkowaniu.


Wydany przez ETS wyrok ma duże znaczenie dla polskich podatników. W myśl art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, dostawa towarów używanych podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli podatnikowi nie przysługiwało w stosunku do tych towarów prawo do odliczenia. Nabycie statusu towarów używanych zależy od nieznanego w prawie wspólnotowym kryterium okresu używania. W konsekwencji, analogiczna dostawa pojazdów używanych korzystałaby w Polsce ze zwolnienia z VAT.

Marcin S. Tofel, Karina Furga

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK