| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Rumunia i Malta zmienią podatek od aut

Rumunia i Malta zmienią podatek od aut

Zdaniem Komisji Europejskiej zasady opodatkowania samochodów w Rumunii i na Malcie dyskryminują nabywców używanych aut sprowadzonych z innych państw członkowskich.


Malta i Rumunia mają podobny problem z przepisami dotyczącymi opodatkowania używanych samochodów sprowadzanych z innych państw członkowskich co Polska. Komisja Europejska (KE) uznała, że przepisy obowiązujące w obu krajach dyskryminują nabywców samochodów używanych sprowadzonych z innych państw członkowskich. KE w swoim stanowisku uwzględniła orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczące węgierskich i polskich przepisów o akcyzie na samochody sprowadzane z zagranicy.


Zgodnie z rumuńskimi przepisami, podatek nakładany na pojazdy silnikowe rośnie wraz z wiekiem sprowadzanego samochodu. Biorąc pod uwagę, że rumuńska opłata rejestracyjna nakładana jest w momencie wejścia samochodu na rynek krajowy, najwyżej opodatkowane są więc samochody używane sprowadzane z państw członkowskich.

Natomiast obowiązujący na Malcie system opłaty rejestracyjnej opiera się na kryterium pojemności silnika tak w przypadku nowych, jak i używanych pojazdów. Podstawą opłaty jest natomiast wartość samochodu ustalana przez maltańskie władze.


W przypadku używanych samochodów przepisy maltańskie wprowadzają jednak minimalną kwotę opłaty. Jeżeli więc na podstawie wartości samochodu i odpowiadającej pojemności silnika uzyskana kwota podatku jest niższa niż wyznaczone w przepisach minimum, podatnik musi zapłacić podatek odpowiadający temu minimum.


Zastosowanie minimum może więc prowadzić do sytuacji, w której samochód używany sprowadzony z innego państwa członkowskiego będzie wyżej opodatkowany niż podobnej wartości samochód wcześniej zarejestrowany na Malcie.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK