REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT pomogą leasingowi

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Europejski Fundusz Leasingowy jest za wprowadzeniem pewnych zmian w ustawie o VAT. Jakie to propozycje?

- Nadszedł już czas, aby przyjrzeć się konstrukcji leasingu i być może wprowadzić pewne zmiany prawa, tak aby korzystanie z leasingu stało się prostsze. Jako branża leasingowa, której klientami są głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, doskonale znamy ich problemy. Naszym zdaniem powinny zostać wprowadzone rozwiązania, które umożliwiałyby polskim przedsiębiorcom rozliczanie VAT na tych samych zasadach jak w pozostałych krajach unijnych. Stworzenie możliwości odliczania VAT od środków transportu drogowego wykorzystywanych w działalności gospodarczej, możliwość odliczania VAT od benzyny, gazu czy oleju napędowego to są istotne posunięcia, które zmniejszyłyby bariery utrudniające rozwój MSP.


Czego przedsiębiorcy oczekiwaliby w pierwszej kolejności?

- Jak wiadomo, zawieramy dwa typy umów, tj. umowy leasingu operacyjnego i umowy leasingu finansowego. Podczas gdy umowa leasingu operacyjnego zarówno na gruncie ustaw o podatku dochodowym, jak i VAT jest usługą, to leasing finansowy w rozumieniu podatku od towarów i usług jest już dostawą, czyli skutki leasingu finansowego są analogiczne jak w przypadku sprzedaży. Co to oznacza dla naszych klientów? Przystępując do umowy leasingu finansowego, zobligowani są do wpłaty z góry całej kwoty VAT. Znając wysokie stawki tego podatku, nietrudno zgadnąć, jak dyskomfortowe jest to z punktu widzenia przedsiębiorców. Takie obciążenie na starcie umowy w naszej ocenie jest niepotrzebne i z tego względu walczymy o równouprawnienie dla leasingu operacyjnego i finansowego.


Czy leasing jest tak atrakcyjną formą finansowania działalności gospodarczej, że zmiany w ustawie o VAT przyczynią się do jego szerszego stosowania?

- Leasing jest produktem finansowym bardzo korzystnym dla potencjalnych klientów. Wpływa na to m.in. elastyczny harmonogram spłat, mniejsze zabezpieczenia w porównaniu z kredytem (ponieważ do zakończenia umowy leasingu leasingodawca jest właścicielem przedmiotu, zatem nie wymaga on od klientów ustanawiania nadmiernych zabezpieczeń), jest umową mniej sformalizowaną, pewnych czynności związanych ze sprzętem dokonuje firma leasingowa, np. rejestracji pojazdów, jak również bierze na siebie wymogi proceduralne związane ze sprowadzeniem sprzętu zza granicy, np. wewnątrzwspólnotowe nabycie, oferuje tańsze świadczenia dodatkowe (ubezpieczenia). Niezwykle ważne zatem jest, aby ustawodawca poprzez zmianę przepisów umożliwił korzystanie z tej formy finansowania przez konsumentów, jak również ułatwił przedsiębiorcom pozyskiwanie niezbędnych im inwestycji leasingiem.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Anna Bąkowska


Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA