| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Kursy dla dorosłych są zwolnione z VAT

Kursy dla dorosłych są zwolnione z VAT

Udzielanie lekcji wyrównawczych, a także prowadzenie kursów w ośrodkach kształcenia dla dorosłych może być zwolnione z podatku od wartości dodanej.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał 14 czerwca 2007 r. wyrok w sprawie Werner Haderer v. Finanzamt Wilmersdorf (C-445/05) dotyczący opodatkowania usług świadczonych przez nauczycieli.


W okolicznościach, gdy działalność osoby fizycznej posiadającej status niezależnego współpracownika polegająca na udzielaniu lekcji wyrównawczych, a także na prowadzeniu kursów ceramiki i garncarstwa w ośrodkach kształcenia dla dorosłych może być objęta zwolnieniem z podatku od wartości dodanej przewidzianym w art. 13 część (A)(1)(j) VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. Zwolnienia przewidziane w art. 13 VI Dyrektywy stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego i mają na celu uniknięcie rozbieżności w stosowaniu systemu VAT w poszczególnych państwach członkowskich. Terminologia używana do określenia zwolnień, o których mowa w art. 13, powinna być interpretowana w sposób ścisły. Dzieje się tak dlatego, że zwolnienia te stanowią odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą VAT objęta jest każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, że pojęcie edukacji szkolnej i uniwersyteckiej z art. 13 (A)(1) (j) nie ogranicza się jedynie do nauczania, które kończy się egzaminami w celu uzyskania danych kwalifikacji lub które umożliwia uzyskanie określonego wykształcenia w celu wykonywania danego zawodu. Pojęcie to obejmuje także inną działalność, w ramach której prowadzi się nauczanie w szkołach lub na uniwersytetach w celu poszerzenia wiedzy i umiejętności uczniów lub studentów. Warunkiem jest jednak to, by działalność ta nie miała charakteru wyłącznie rekreacyjnego.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »