| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Wycena bilansowa według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości

Wycena bilansowa według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości

W związku z przejściem od początku 2005 r. Unii Europejskiej na Międzynarodowe Standardy Rachunkowości warto się zastanowić nad tym, jak zmieni się rachunkowość naszych przedsiębiorstw (przynajmniej tych, które z przymusu lub własnej woli będą stosować MSR).

Wnioski
Podejście do wyceny obowiązujące w MSR jest zgodnie z celami sprawozdawczości finansowej (informacje do podejmowania decyzji, głównie przez inwestorów giełdowych), jak i z trendami zmian współczesnej gospodarki światowej. Chcąc, nie chcąc musimy się do niego przystosować i nie liczyć na to, że w niedługim czasie ulegnie radykalnej zmianie.
Przejście na MSR, w których podstawą wyceny w coraz mniejszym stopniu jest koszt historyczny z pewnością cieszy użytkowników sprawozdań finansowych. Co pozostaje księgowym? W sferze mentalnej – zacisnąć zęby, potraktować zmiany nie jako karę, lecz jako szansę i wyzwanie, a przede wszystkim odejść od myślenia schematem „debet-kredyt” i zacząć traktować rachunkowość nie jako system historycznej ewidencji, lecz jako źródło informacji ekonomicznej opartej na spojrzeniu w przyszłość.
Inną ważną kwestią jest umiejętność pozyskiwania informacji z innych działów merytorycznych oraz z otoczenia przedsiębiorstwa. Bez tych informacji spełnienie wymogów MSR w zakresie wyceny bilansowej nie będzie możliwe. W sferze technicznej należy wspomagać się modelami wypracowanymi przez naukę o finansach, statystykę i matematykę (przydatne np. do wyceny rezerw), rachunkowość zarządczą.
Przemysław Kabalski
Autor jest wykładowcą w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego;
Pytania: czytelnicy.rfa@infor.pl
1 Wartość godziwa jest rozumiana jako kwota, za jaką składnik aktywów mógłby zostać wymieniony w transakcji przeprowadzonej na warunkach rynkowych pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi stronami.


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK