| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Prawo Unii Europejskiej

Dla pracochłonnych usług niższy VAT

Aktualizacja: 20.06.2006

W połowie lipca Komisja Europejska ma wystąpić do Rady z projektem decyzji pozwalającej Polsce na wprowadzenie obniżonego VAT na niektóre usługi. Jak poinformowała Maria Assimakopoulou, rzecznik Komisji Europejskiej do spraw polityki podatkowej, w połowie lipca Komisja powinna zwrócić się do Rady o objęcie tzw. usług pracochłonnych preferencyjną stawką VAT. »

Polska akcyza w Trybunale

Aktualizacja: 19.06.2006

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajął się sprawą zgodności z prawem unijnym opodatkowania akcyzą używanych samochodów przywożonych do Polski z innych państw UE. Na ostateczne orzeczenie musimy jednak zaczekać jeszcze kilka miesięcy. »

Spółka europejska - miejsce opodatkowania

Aktualizacja: 13.06.2006

Spółka europejska (Societas Europaea - dalej SE) pozwala przedsiębiorcom w sposób efektywny planować prowadzenie działalności gospodarczej. Przykładowo, gdy spółka europejska będzie miała siedzibę w Polsce i w trakcie jej funkcjonowania zmienią się zasady opodatkowania dotyczące tej spółki na niekorzyść, spółka będzie mogła przenieść swoją siedzibę do innego państwa, nie ponosząc kosztów związanych np. z likwidacją firmy. »

Jakie problemy powstają w transakcjach z unijnymi kontrahentami

Aktualizacja: 12.06.2006

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy często współpracują z kontrahentami unijnymi. Po dwóch latach praktycznego stosowania przepisów polscy podatnicy wciąż napotykają problemy podatkowe wynikające z takich transakcji. »

Ewidencja oraz dokumentowanie zakupów i sprzedaży w podatku od wartości dodanej

Aktualizacja: 09.06.2006

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wspólnotowych regulacji prawnych dotyczących prowadzenia ewidencji oraz dokumentowanie zakupów i sprzedaży w podatku od wartości dodanej. »

Jak przygotować się do ewidencjonowania oraz rozliczania środków pochodzących z poakcesyjnych dotacji unijnych - część I

Aktualizacja: 08.06.2006

Pierwszym krokiem jest zapewnienie, by proces wyboru i realizacji projektów współfinansowanych z dotacji unijnych przebiegał zgodnie z przepisami. W tym celu należy koniecznie zapoznać się zarówno z regulacjami unijnymi, krajowymi, jak i wewnętrznymi firmy. »

Kto rozlicza usługi oprogramowania świadczone na rzecz kontrahenta z Unii

Aktualizacja: 02.06.2006

Wyrokiem z 9 lutego 2006 r., sygn. akt III S.A./Wa 3203/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził: usługa informatyczna, polegająca na wykonaniu oprogramowania, mieści się w dyspozycji przepisu art. 9 ust. 2 pkt e VI dyrektywy. »

Obowiązki rejestracyjne na Węgrzech

Aktualizacja: 29.05.2006

Każdy podmiot rozpoczynający działalność na Węgrzech niezależnie od spodziewanych obrotów w pierwszym roku funkcjonowania jest zobowiązany zarejestrować się dla potrzeb VAT w tym kraju. Obowiązek ten powinien zostać spełniony przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej. »

Jak sporządzić sprawozdanie finansowe według MSSF po raz pierwszy

Aktualizacja: 24.05.2006

Wykorzystanie możliwości sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR/MSSF, jaką daje art. 45 ustawy o rachunkowości, wiąże się z dużym wyzwaniem. Celem artykułu jest przedstawienie, w jakim zakresie przy sporządzaniu po raz pierwszy sprawozdania finansowego zgodnie ze standardami międzynarodowymi ma zastosowanie MSSF nr 1 - "Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy". »

Zbycie udziałów jest zwolnione z podatku

Aktualizacja: 22.05.2006

Gdy dochodzi do przekształceń spółek, to w niektórych przypadkach zbycie udziałów nawet przed upływem pięciu lat zwolnione jest z podatku kapitałowego - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. »

Za brak zapłaty odpowie podatnik

Aktualizacja: 18.05.2006

Przepisy nakładające solidarną odpowiedzialność za zapłatę podatku, gdy kontrahent podatnika nie odprowadza VAT, są zgodne z przepisami unijnymi. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku C-384/04 z 11 maja 2006 r. odniósł się do istniejących w Wielkiej Brytanii przepisów nakładających na podatnika VAT odpowiedzialność za niezapłacony podatek przez "znikającego podatnika". »

Czy od unijnej pomocy należy się podatek

Aktualizacja: 12.05.2006

Podmioty realizujące projekty w ramach programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL często nie wiedzą, czy otrzymana przez nie dotacja stanowi podstawę opodatkowania VAT i czy podatek jest tzw. kosztem kwalifikowanym, który powinien podlegać refundacji. »

W unijnych podatkach na razie bez zmian

Aktualizacja: 08.05.2006

Na posiedzeniu rady ministrów finansów państw Unii Europejskiej (Ecofin) poruszono m.in. problem dodatkowego opodatkowania firm naftowych, które odnotowują dużo większe zyski z powodu rekordowo wysokich cen ropy naftowej, a także zmiany w VAT. Te ostatnie dotyczyły taniej internetowej telekomunikacji. Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej na razie niechętnie odnoszą się do tych propozycji. »

Francuska karta podatnika - deklaracja przyjaznej administracji podatkowej

Aktualizacja: 27.04.2006

Dowodem zmiany sposobu myślenia francuskiej administracji podatkowej w podejściu do relacji z podatnikami jest stworzenie dokumentu zatytułowanego "Karta podatnika". Z jednej strony to jednostronne zobowiązanie tej administracji do działania usługowego wobec podatników, z drugiej zaś to przewodnik dla podatnika po jego prawach i obowiązkach w kontakcie z organami podatkowymi. »

Środowisko można chronić za pomocą podatków

Aktualizacja: 24.04.2006

W krajach OECD obowiązuje około 270 podatków o charakterze ekologicznym. Ze statystyk OECD wynika, że wprowadzane w poszczególnych państwach podatki o charakterze ekologicznym wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. - I tak np. po wprowadzeniu w Szwecji bardziej uciążliwego opodatkowania paliw ołowiowych, w ciągu 7 lat benzyny bezołowiowe wyparły z rynku tradycyjne etyliny. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »