| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Obniżenie stawki amortyzacyjnej

Obniżenie stawki amortyzacyjnej

Jestem księgową w spółce z o.o. Mam sporo wątpliwości dotyczących możliwości obniżania - jak proponuje kierownictwo spółki - podatkowej stawki amortyzacyjnej na posiadane samochody. Czy musimy spełniać jakieś dodatkowe warunki, żeby takiej obniżki dokonać? Czy obniżenie stawki amortyzacji podatkowej skutkuje korektą wstecz, czy amortyzujemy według obniżonej stawki począwszy od miesiąca, w którym taką decyzje podjęło kierownictwo firmy?

ODPOWIEDŹ

Firmy mogą obniżać podane w „Wykazie” stawki dla poszczególnych środków. Obniżenie stawki następuje począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

WYJAŚNIENIE

Przepisy art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zezwalają na obniżanie stawek amortyzacyjnych, które widnieją w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Zmiany stawki amortyzacyjnej dokonuje się jednak w ściśle określonych momentach czyli:

• począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo

• od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Tego rodzaju sytuacje, kiedy firmy chcą obniżenia stawki amortyzacji podatkowej, nie zdarzają się zbyt często, ponieważ skutkuje to wydłużeniem okresu amortyzacji i zmniejszeniem kosztów podatkowych w danym roku. Niemniej, jak widać, taka możliwość została przez ustawodawcę też przewidziana i dozwolona.

Wysokość obniżonej stawki amortyzacyjnej powinna być ustalona w oparciu o okres efektywnej użyteczności gospodarczej danego środka trwałego. Firma ma również prawo powrotu do pierwotnej stawki - o ile uzna taką decyzję o powrocie do wyższej stawki zasadną - może to zrobić z początkiem roku podatkowego.

Przypominamy, że podatnicy prowadzący, tak jak firma naszego Czytelnika, księgi rachunkowe, zobowiązani są do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych. Takimi informacjami będą: nazwa środka, numer klasyfikacyjny, dane dotyczące dokumentu stwierdzającego zakup (wytworzenie), data przyjęcia środka do używania, wartość początkowa, roczna stawka amortyzacji, wartość ulepszeń oraz aktualizacji, suma dokonanych odpisów.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 16i ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »