| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Amortyzacja samochodu nabytego na współwłasność

Amortyzacja samochodu nabytego na współwłasność

Razem z rodzeństwem otrzymałam w spadku samochód osobowy. Samochód stanowi obecnie współwłasność trzech osób. Zamierzam wykorzystywać ten samochód w prowadzonej działalności gospodarczej. Czy mogę taki samochód amortyzować? Czy powinnam zawrzeć umowę użyczenia z pozostałymi współwłaścicielami?

Zastosowanie tego zwolnienia uzależnione jest zatem od stopnia pokrewieństwa pomiędzy osobami zawierającymi umowę użyczenia. W przedstawionym przypadku współwłaścicielami jest rodzeństwo (I grupa podatkowa w podatku od spadków i darowizn). W przypadku zawarcia umowy użyczenia pomiędzy rodzeństwem korzystający nieodpłatnie z rzeczy przedsiębiorca nie musi wykazywać przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Korzysta on ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 u.p.d.o.f.

Amortyzacja środka trwałego przez współwłaściciela

Amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki transportu i inne rzeczy zaliczane do środków trwałych (art. 22a u.p.d.o.f.). W przypadku gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika należy ustalić w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie (art. 22g ust. 11 u.p.d.o.f.).

Gdy samochód jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, podatnik ma prawo zaliczać do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia tego samochodu (art. 22 ust. 8 u.p.d.o.f.). W razie nabycia samochodu w drodze spadku wartość początkową środka trwałego należy ustalić na podstawie wartości rynkowej tego samochodu z dnia nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.). Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 21 grudnia 2007 r. (nr IBPB1/415-174/07/WRz).

Jeżeli podatnik wprowadzi samochód do ewidencji środków trwałych, wydatki związane z jego eksploatacją zalicza do kosztów podatkowych na zasadach ogólnych (nie dotyczy go obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz limit wydatków wynikający z tej ewidencji, który można zaliczyć do kosztów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 46 u.p.d.o.f.).

PRZYKŁAD

Trzy osoby w drodze spadku nabyły samochód osobowy. Jeden ze spadkobierców prowadzi działalność gospodarczą. Samochód wprowadził do ewidencji środków trwałych. Wartość rynkowa samochodu z dnia nabycia wynosi 30 000 zł. Wartość początkową przedsiębiorca ustalił w kwocie 10 000 zł = 30 000 zł : 3. Od tej wartości dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Przedsiębiorca ma prawo zaliczać do kosztów wszelkie koszty związane z eksploatacją tego samochodu, takie jak paliwo, części samochodowe itp. Warunkiem jest, żeby były one:

1) ponoszone przez niego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

2) prawidłowo udokumentowane, czyli żeby faktury były wystawiane na przedsiębiorcę.

Anna Adamiec

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

art. 22 ust. 1, art. 22a ust. 1, art. 22g ust. 1 pkt 3, art. 22g ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn.zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK