| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Amortyzacja środka trwałego po dokonaniu jednorazowego odpisu

Amortyzacja środka trwałego po dokonaniu jednorazowego odpisu

W styczniu 2011 r. kupiłem nową obrabiarkę do metali (rodzaj 417 KŚT) o wartości początkowej 594 000 zł. Jestem małym podatnikiem. Chcę dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Do tej pory nie dokonywałem tego typu odpisów. Liniowa stawka amortyzacji dla tej maszyny wynosi 14 proc.. Jak na przykładzie wyglądałaby amortyzacja tej maszyny w roku bieżącym i w latach następnych?

Metoda liniowa polega na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastosowaniem stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Przy metodzie degresywnej odpisów amortyzacyjnych można dokonywać w pierwszym podatkowym roku ich używania, z zastosowaniem stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższonych o współczynnik nie wyższy niż 2,0. W następnych latach podatkowych odpisów należy dokonywać od wartości początkowej środka pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania. Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej z zastosowaniem metody liniowej, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych według metody liniowej (art. 22k ust. 1 u.p.d.o.f.).

Więcej na ten temat w Monitorze Księgowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK