| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Opłata rejestracyjna do amortyzacji

Opłata rejestracyjna do amortyzacji

Wydatków poniesionych w celu zarejestrowania samochodu nie można zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych. Opłata rejestracyjna zwiększa bowiem wartość początkową samochodu i podlega zaliczeniu do kosztów w czasie, przez dokonywane odpisy amortyzacyjne.


Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z pominięciem kosztów wymienionych enumeratywnie w katalogu włączeń, zawartym odpowiednio w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT oraz w art.  16 ust. 1 ustawy o CIT.

Opłaty rejestracyjne samochodu nabytego na potrzeby działalności gospodarczej mieszczą  się więc w pojęciu kosztu podatkowego, jednak nie tylko fiskus ale także i sądy stoją na stanowisku, że wydatki tego rodzaju zwiększają wartość początkową pojazdu, stanowiącą podstawę amortyzacji, co oznacza, iż opłata rejestracyjna zostanie rozliczona w dłuższym okresie czasu, poprzez odpisy amortyzacyjne.


Rejestracja samochodu konieczna do używania


Środek trwały podlegający amortyzacji powinien być kompletny i zdatny do użytku. To ten warunek w znacznym stopniu wpływa na stanowisko prezentowane w interpretacjach indywidualnych i orzecznictwie, które wymaga zaliczenia opłaty rejestracyjnej do wartości początkowej samochodu, a w efekcie konieczności amortyzowania.

 

 

 

Warunkiem pozwalającym na zaliczenie pojazdu do środków trwałych, jest ich kompletność i zdatność do użytku. Oznacza to, iż środki trwałe muszą być obligatoryjnie wyposażone w stosowne uprawnienia, homologacje i pozwolenia na użytkowanie, w tym konieczna jest rejestracja.

 

 


Wydatki zwiększające wartość początkową


W przypadku zakupu wartość początkową stanowi cena nabycia, czyli kwota należna zbywcy. Ponadto, istotnym jest, aby pamiętać, że wartość tę powiększa się o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania pojazdu do używania. Ustawa wymienia przykładowe wydatki tego rodzaju, jak chociażby koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, jak również opłaty notarialne, odsetki oraz prowizje. Katalog ten jest więc otwarty.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wydanym w dniu 14 marca 2012 r. (sygn. akt II FSK 1736/10), zakres pojęcia kosztów związanych z zakupem jest znacznie szerszy, obejmuje bowiem wszystkie wydatki poniesione od momentu uzyskania tytułu własności pojazdu do chwili oddania pojazdu do użytkowania. Zgodne z prawem oddanie do użytkowania może nastąpić dopiero po zarejestrowaniu samochodu.

Oznacza to, że opłatę rejestracyjną, stanowiącą o dopuszczeniu samochodu do ruchu drogowego, należy również zaliczyć do wartości początkowej podlegającej odpisom amortyzacyjnym.

 

Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki

 

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK