| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Opłata rejestracyjna do amortyzacji

Opłata rejestracyjna do amortyzacji

Wydatków poniesionych w celu zarejestrowania samochodu nie można zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych. Opłata rejestracyjna zwiększa bowiem wartość początkową samochodu i podlega zaliczeniu do kosztów w czasie, przez dokonywane odpisy amortyzacyjne.


Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z pominięciem kosztów wymienionych enumeratywnie w katalogu włączeń, zawartym odpowiednio w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT oraz w art.  16 ust. 1 ustawy o CIT.

Opłaty rejestracyjne samochodu nabytego na potrzeby działalności gospodarczej mieszczą  się więc w pojęciu kosztu podatkowego, jednak nie tylko fiskus ale także i sądy stoją na stanowisku, że wydatki tego rodzaju zwiększają wartość początkową pojazdu, stanowiącą podstawę amortyzacji, co oznacza, iż opłata rejestracyjna zostanie rozliczona w dłuższym okresie czasu, poprzez odpisy amortyzacyjne.


Rejestracja samochodu konieczna do używania


Środek trwały podlegający amortyzacji powinien być kompletny i zdatny do użytku. To ten warunek w znacznym stopniu wpływa na stanowisko prezentowane w interpretacjach indywidualnych i orzecznictwie, które wymaga zaliczenia opłaty rejestracyjnej do wartości początkowej samochodu, a w efekcie konieczności amortyzowania.

 

 

 

Warunkiem pozwalającym na zaliczenie pojazdu do środków trwałych, jest ich kompletność i zdatność do użytku. Oznacza to, iż środki trwałe muszą być obligatoryjnie wyposażone w stosowne uprawnienia, homologacje i pozwolenia na użytkowanie, w tym konieczna jest rejestracja.

 

 


Wydatki zwiększające wartość początkową


W przypadku zakupu wartość początkową stanowi cena nabycia, czyli kwota należna zbywcy. Ponadto, istotnym jest, aby pamiętać, że wartość tę powiększa się o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania pojazdu do używania. Ustawa wymienia przykładowe wydatki tego rodzaju, jak chociażby koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, jak również opłaty notarialne, odsetki oraz prowizje. Katalog ten jest więc otwarty.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wydanym w dniu 14 marca 2012 r. (sygn. akt II FSK 1736/10), zakres pojęcia kosztów związanych z zakupem jest znacznie szerszy, obejmuje bowiem wszystkie wydatki poniesione od momentu uzyskania tytułu własności pojazdu do chwili oddania pojazdu do użytkowania. Zgodne z prawem oddanie do użytkowania może nastąpić dopiero po zarejestrowaniu samochodu.

Oznacza to, że opłatę rejestracyjną, stanowiącą o dopuszczeniu samochodu do ruchu drogowego, należy również zaliczyć do wartości początkowej podlegającej odpisom amortyzacyjnym.

 

Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki

 

 

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Taxways

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »