| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Budynek wybudowany na cudzym gruncie nie jest inwestycją w obcym środku trwałym

Budynek wybudowany na cudzym gruncie nie jest inwestycją w obcym środku trwałym

Spółka postawiła halę magazynową na cudzym gruncie. Czy inwestycję tę powinno się potraktować jako inwestycję w obcym środku trwałym? Czy spółka ma prawo do amortyzowania budynku? Jak ustalić stawkę amortyzacyjną?

Ewidencja pozabilansowa

Wn „Koszty NKUP” 1 216,25

Jeżeli spółka podlega badaniu, trzeba pamiętać, że różnica między amortyzacją bilansową i amortyzacją podatkową wpłynie na wysokość podatku odroczonego.

Co to jest koszt wytworzenia środków trwałych

Koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:

niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy,

koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.

• art. 3 ust. 1 pkt 15, art. 28 i 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 16a ust. 2 pkt 2, art. 16g ust. 3-5 i 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

reklama

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »