| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Budynek wybudowany na cudzym gruncie nie jest inwestycją w obcym środku trwałym

Budynek wybudowany na cudzym gruncie nie jest inwestycją w obcym środku trwałym

Spółka postawiła halę magazynową na cudzym gruncie. Czy inwestycję tę powinno się potraktować jako inwestycję w obcym środku trwałym? Czy spółka ma prawo do amortyzowania budynku? Jak ustalić stawkę amortyzacyjną?


RADA

Budynek wybudowany na cudzym gruncie nie jest inwestycją w obcym środku trwałym. Budynek ten to środek trwały amortyzowany na zasadach ogólnych.

UZASADNIENIE

Budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie stanowią odrębną grupę składników majątku podlegających amortyzacji. Mimo że budynek nie stanowi własności spółki, która go wybudowała, amortyzacja przebiega według takich samych zasad jak w przypadku własnych środków trwałych, czyli drogą systematycznego, planowego rozłożenia wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji.

Do celów bilansowych, okres amortyzacji oraz roczną stawkę amortyzacyjną można ustalić, na podstawie czasu trwania umowy najmu.

Do celów podatkowych budynki wybudowane na cudzym gruncie należy amortyzować tak samo jak budynki posadowione na własnym gruncie, z wykorzystaniem właściwych stawek ujętych w Wykazie stawek amortyzacyjnych.

Przyjęte do używania budynki wybudowane na wynajmowanym przez spółkę gruncie trzeba wprowadzić do ewidencji bilansowej środków trwałych w wartości początkowej równej kosztowi wytworzenia.

Wszelkie koszty poniesione w związku z budową ewidencjonuje się na koncie „Środki trwałe w budowie”:

Wn „Środki trwałe w budowie”,

Ma Różne konta.

W momencie przekazania budynku do używania następuje wprowadzenie go do ewidencji:

Wn „Środki trwałe”

- w analityce „Budynki”

Ma „Środki trwałe w budowie”.

Przykład

Spółka podpisała umowę na wynajem gruntu na okres 15 lat. Na gruncie rozpoczęto budowę hali magazynowej. Nakłady poniesione na budowę wynoszą 350 000 zł.

Stawkę amortyzacyjną dla celów bilansowych ustalono, zgodnie z polityką rachunkowości, na podstawie czasu trwania umowy. Dla celów podatkowych przyjęto stawkę zgodną z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych w wysokości 2,5%.

Ustalenie stawki amortyzacyjnej dla celów bilansowych:

100 : 15 = 6,67%.

Ewidencja księgowa

1. Przyjęcie budynku do używania - wprowadzenie do ewidencji środków trwałych:

Wn „Środki trwałe” 350 000,00

- w analityce „Budynki”

Ma „Środki trwałe w budowie” 350 000,00

2. Rozpoczęcie amortyzacji:

ustalenie wysokości odpisu do celów bilansowych

350 000 zł × 6,67% = 23 345 zł

23 345 zł : 12 miesięcy = 1945,42 zł

ustalenie wysokości odpisu do celów podatkowych

350 000 zł × 2,5% = 8750 zł

8750 zł : 12 miesięcy = 729,17 zł

Wn „Amortyzacja” 1 945,42

Ma „Umorzenie” 1 945,42

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Stolarek

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także podyplomowe studia z zakresu prawa pracy oraz prawa bankowego na tymże Uniwersytecie. Specjalizuje się w zakresie obsługi jednostek samorządu terytorialnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i postępowania administracyjnego. Dzięki pozytywnemu wynikowi egzaminu Ministerstwa Skarbu Państwa uzyskał uprawnienie do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Był pracownikiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości (Oddział Odszkodowań i Wywłaszczeń). Pracował także w Kuratorium Oświaty w Poznaniu, w Zespole Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK