| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Skutki podatkowe sprzedaży środka trwałego w okresie amortyzacji

Skutki podatkowe sprzedaży środka trwałego w okresie amortyzacji

Zbycie środka trwałego przez osobę fizyczną w okresie amortyzacji powoduje konieczność uporządkowania ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jakie skutki wywołuje sprzedaż środka trwałego na gruncie podatku dochodowego, podatku VAT czy ewidencji księgowej?

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012r. , poz. 361, z późn.zm.– dalej w skrócie „u.p.d.o.f.”) odpłatne zbycie środka trwałego, ujętego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej. W tym miejscu warto na chwilę się zatrzymać i zwrócić uwagę na zmiany, jakie wprowadzono w tym zakresie od 1 stycznia 2015 r. Otóż linia orzecznicza została ukształtowana uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 lutego 2014r. , sygn. akt II FPS 8/13, w której Sąd wskazywał, że brzmienie art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a u.p.d.o.f przed 1 stycznia 2015 r. obejmowało swoim zakresem przychód z odpłatnego zbycia wyłączenie tych środków trwałych, które podatnik wprowadził do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a nie wszystkich składników majątku, które w myśl ustawowej definicji stanowiły środki trwałe. Obecnie więc zbycie składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej stanowi przychód z tej działalności, bez względu na okoliczność, czy składniki te z uwagi na szereg okoliczności nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych jak i składników, których podatnik po prostu nie ujął w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jak amortyzować środki trwałe o niskiej wartości

Z uwagi na powstały przychód powstają również koszty uzyskania przychodu, którymi są wydatki poczynione na nabycie środka trwałego, pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Powyższe wynika z treści art. 23 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f., który wskazuje że kosztem nie jest nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego, jednakże wydatki te zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych są kosztem uzyskania przychodów przy określeniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy.

Kolejną istotną kwestią jest możliwość skorzystania ze zwolnienia na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r., Nr 177, poz. 1054, z późn.zm. – dalej w skrócie „u.p.t.u.”). Na początek jednak warto wspomnieć, że w tym zakresie również „zafundowano” nam w ostatnim czasie pewne zmiany. Otóż zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u. w brzmieniu obowiązującym jeszcze w 2013 r. zwolnienie w podatku VAT dotyczyło sprzedaży towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednakże od 2014 r. zwolnione są jedynie dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie ma wobec powyższego dawnego rozgraniczenia na towar używany.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »