| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Jaki jest limit jednorazowej amortyzacji w spółce osobowej

Jaki jest limit jednorazowej amortyzacji w spółce osobowej

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Na początku 2015 r. kupiliśmy maszynę na potrzeby działalności prowadzonej przez naszą spółkę. Chcielibyśmy zamortyzować ją jednorazowo. Czy będzie to możliwe?

Tak. W 2015 r. nadal możliwa jest jednorazowa amortyzacja składników majątku, spełniających warunki, o których jest mowa w art. 22k ust. 7 updof. Przepis ten stanowi, że podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej (z wyjątkami określonymi w art. 22k ust. 11 updof, jednak niemającymi w tym przypadku zastosowania), oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem sa­mochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równo­wartości kwoty 50 tys. euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Artykuł 22k ust. 13 updof w brzmieniu obowiązującym do końca 2014 r. wskazywał, że w przypadku spółki niebędącej osobą prawną kwota limitu odpisów amortyzacyjnych, o której mowa w ww. art. 22k ust. 7, dotyczy tej spółki.

Od 1 stycznia 2015 r. przepis ten został zmodyfikowany ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r., jednak modyfikacja ta polega na doprecyzowaniu, że w przypadku spółki niebędącej osobą prawną kwota limitu odpi­sów amortyzacyjnych, o której mowa w ust. 7, odnosi się do łącznej wartości odpisów przypadających zgodnie z art. 8 na wspólników tej spółki. Zmiana ta podyktowana została koniecznością wyeliminowania zawartego w tym przepisie odniesienia limitu jednorazowej amortyzacji do spółki osobowej, gdyż ta ostatnia nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnikami tego podatku są wyłącznie wspólnicy takiej spółki, dla­tego niezbędne było dokonanie stosownej zmiany i odniesienie się w zakresie ustalania górnej granicy ww. limitu amortyzacji właśnie do nich.

Limit jednorazowej amortyzacji w 2016 r.

Powyższa zmiana brzmienia art. 22k ust. 13 nie uniemożliwi zatem Państwu dokonania jednorazowej amor­tyzacji maszyny, jeśli tylko wszystkie ustawowe warunki do skorzystania z tej metody amortyzacji zostaną przez Państwa spełnione.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 22k ust. 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 11 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo­wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK