| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Ewidencja księgowa kredytu w rachunku bieżącym

Ewidencja księgowa kredytu w rachunku bieżącym

Ewidencja kredytów bankowych odbywa się na kontach zespołu 1, czyli „środki pieniężne i rachunki bankowe”. Szczegółowość ewidencji uzależniona jest od potrzeb jednostki, czyli zasadniczo od rodzaju zaciąganych kredytów.

W zależności od postanowień umowy między bankiem a kredytobiorcą udzielenie kredytu może polegać na stałym pokrywaniu przez bank dyspozycji kredytobiorcy z tytułu wykorzystania kredytu, oczywiście tylko do wysokości ustalonej w umowie (ewidencja na rachunku bieżącym lub na rachunku kredytu). Drugim sposobem udzielenia kredytu jest przekazanie na rachunek bieżący całej kwoty udzielonego kredytu lub jej części pomniejszonej o z góry pobrane przez bank odsetki. Stanowią one świadczenia uboczne i tylko wyjątkowo mogą być pobierane łącznie z wypłatą kwoty głównej.

Kredyt w rachunku bieżącym jest o tyle specyficzny, że kredyt ten jest niejako zgodą banku na wystąpienie ujemnego salda na rachunku bankowym. W związku z tym ewidencja tego kredytu prowadzona jest na koncie 131 „Bieżący rachunek bankowy”.

Nasza rada

Nie wykazujemy w księgach rachunkowych kredytu w rachunku bieżącym na koncie, na którym zasadniczo ewidencjonowane są kredyty bankowe.

Tabela. Schemat księgowania kredytu w rachunku bieżącym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD

Firma C otworzyła 1 stycznia 2008 r. linię kredytową w rachunku bieżącym w kwocie 180 000 zł. Oprocentowanie roczne kredytu wynosi 10%. Ponadto bank pobiera 2% za gotowość środków. Jednorazowa premia za uruchomienie linii kredytowej to 1800 zł. Z uruchomionej linii kredytowej firma opłaciła dostawę materiałów na kwotę 100 000 zł. Oto ujęcie tej sytuacji w księgach rachunkowych:

Tabela. Księgowanie do przykładu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Prowizje pobrane z góry oraz ewentualne odsetki pobrane z góry (jeśli takie są warunki umowy kredytowej) zmniejszają wielkość środków z tytułu udzielonego kredytu stawianych do dyspozycji firmy. Tym samym kwota zobowiązania do spłaty przez firmę będzie wyższa od faktycznie otrzymanych środków z kredytu. Zaklasyfikowanie kredytu do krótkoterminowego czy długoterminowego zależy od terminu spłaty, licząc od daty, na jaką jest sporządzane sprawozdanie finansowe, w którym ujęte są te informacje, a nie od rodzaju kredytu w momencie jego zaciągania.

 

Podstawa prawna:

• art. 53 ust. 3, 4 i 5, art. 64 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1466

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK