| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Czy przed wystawieniem faktury może powstać przychód

Czy przed wystawieniem faktury może powstać przychód

Jak ująć w księgach rachunkowych sprzedaż (przychód) dostarczonego towaru przed wystawieniem faktury? Faktura zostanie wystawiona w przyszłym okresie sprawozdawczym (do siódmego dni od daty sprzedaży).

RADA

W księgach rachunkowych sprzedaż powinna być zaewidencjonowana w dacie wydania towaru. Natomiast podatek należny VAT trzeba wykazać w deklaracji VAT w miesiącu wystawienia faktury.

UZASADNIENIE

Według ustawy o rachunkowości przez przychody należy rozumieć uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie: zwiększenia wartości aktywów albo zmniejszenia wartości zobowiązań - które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli.

W ustawie o rachunkowości nie został określony moment powstania przychodu. Jednostka powinna ujmować w księgach rachunkowych wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody zgodnie z zasadą memoriału, tj. w okresie powstania przychodu, niezależnie od terminu zapłaty.

Bardziej szczegółowo moment powstania przychodu został określony w ustawach o podatkach dochodowych. W związku z tym jednostki, ustalając moment powstania przychodu w celu zaewidencjonowania ich w księgach rachunkowych, stosują przepisy ustaw o podatkach dochodowych.

Schemat. Data powstania przychodu zgodnie z ustawami podatkowymi

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W danym przypadku za datę powstania przychodu dla celów podatkowych należy przyjmować więc moment wydania towaru.

Przykład

Jednostka A wydała odbiorcy O towar z magazynu 30 marca 2009 r. Fakturę VAT za dokonaną sprzedaż spółka A wystawiła 2 kwietnia 2009 r. Cena nabycia sprzedanego towaru wynosiła 70 000 zł. Wartość sprzedaży towaru netto to 100 000 zł, VAT - 22 000 zł.

Przychód dla celów rachunkowych i podatkowych powstanie 30 marca 2009 r. - w dacie wydania towaru. Tego dnia na podstawie dowodu PK spółka zarachowuje więc przychód ze sprzedaży w wysokości 100 000 zł oraz koszt własny sprzedaży w kwocie 70 000 zł.

Natomiast zobowiązanie z tytułu VAT powstanie w dniu wystawienia faktury - w tym przypadku 2 kwietnia.

• art. 3 ust. 1 pkt 30, art. 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 42, poz. 341

• art. 12 ust. 3a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 42, poz. 341

• art. 19 ust. 4, art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1337

Joanna Gawrońska

biegły rewident

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK