| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Ewidencja księgowa

Czy opłaty certyfikacyjne ISO należy rozliczać w czasie

Aktualizacja: 05.06.2008

Spółka poniosła koszty związane z opłatami certyfikacyjnymi produkowanych wyrobów. Są to opłaty dotyczące znaku jakości ISO. Czy wydatki te powinny być rozliczane w czasie? »

Jak rozliczyć w księgach przedawnione wierzytelności

Aktualizacja: 03.06.2008

Spółka ma na rozrachunkach z kontrahentem przedawnione wierzytelności. Czy ich wartość można spisać bezpośrednio w koszty? »

Jak ewidencjonować wykorzystane skonto

Aktualizacja: 30.05.2008

Spółka otrzymuje od kontrahenta 2% skonto, które jest realizowane w momencie wcześniejszego uregulowania zobowiązania. Czy wykorzystane skonto zmniejsza cenę nabycia kupionego towaru, czy powinno być księgowane jako „Pozostałe przychody operacyjne”? »

Jak wykazać w księgach obrót zapasami

Aktualizacja: 26.05.2008

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych operacje związane z towarami oraz materiałami (odpady - złom stalowy) z własnej produkcji? Przedsiębiorstwo prowadzi ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5. »

Jak ujmować w księgach koszty prac rozwojowych

Aktualizacja: 20.05.2008

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zakupiła koncept (projekt) wraz ze wstępną dokumentacją przemysłowej maszyny do drylowania owoców. W przyszłości po dopracowaniu projektu, wypróbowaniu i badaniach działania maszyny oraz zgłoszeniu do urzędu patentowego spółka będzie produkować takie maszyny i wprowadzi je na rynek. Spółka zaksięgowała koszty zakupu praw do maszyny jako wartości niematerialne i prawne. Nie są one amortyzowane. Czy księgowania są prawidłowe? »

Jak ewidencjonować rozliczenia ze wspólnikiem spółki cywilnej

Aktualizacja: 19.05.2008

Jesteśmy spółką cywilną. Jak należy zaksięgować: zwrot wydatków poniesionych przez wspólnika, związanych z prowadzeniem spraw spółki oraz wypłatę z zysku na cele osobiste wspólnika oraz prowizję bankową od tej wypłaty? »

Jak zaksięgować kradzież towaru ze sklepu

Aktualizacja: 16.05.2008

W naszym sklepie nastąpiła kradzież towaru. Została powiadomiona Policja, która wszczęła postępowanie. Zostało ono jednak umorzone. Byliśmy ubezpieczeni i firma ubezpieczeniowa wypłaciła już odszkodowanie. Jak zaksięgować w pkpir skradziony towar i otrzymane odszkodowanie? »

Jak wykazać w księgach składki emerytalne refundowane przez PFRON

Aktualizacja: 16.05.2008

Spółka zatrudnia osoby niepełnosprawne. Ponieważ liczba osób zatrudnionych jest niższa niż 25, PFRON refunduje ich składki emerytalne. Jak wykazać te składki w księgach? »

Jak ewidencjonować obciążenia podatkowe nabytego środka trwałego

Aktualizacja: 14.05.2008

W styczniu 2008 roku zakupiliśmy od likwidatora pewnej spółki używaną specjalistyczną maszynę produkcyjną za kwotę 20 000 zł netto. Wedle naszego rozpoznania jest to cena rynkowa. W ofercie sprzedaży likwidator oświadczył, że maszyna wolna jest od praw osób trzecich i obciążeń. Dziś wiemy, że likwidowana spółka ma duże kłopoty finansowe, w przeszłości nie płaciła również podatków. Czy nasza spółka z o.o., jako nabywca środka trwałego od likwidowanej spółki, będzie odpowiadać za jej zobowiązania podatkowe zgodnie z art. 112 Ordynacji podatkowej? Jeśli tak, to czy wydatki z tym związane zaksięgować jako powiększenie wartość środka trwałego (maszyna jest instalowana i remontowana i nie będzie jeszcze oddana do użytkowania przez najbliższe trzy miesiące)? »

Jak rozliczać koszty kampanii marketingowej

Aktualizacja: 08.05.2008

Spółka działająca w branży kosmetycznej prowadzi kampanię marketingową własnych produktów poprzez rozdawanie próbek, prezentów z logo firmy, prowadzenie szkoleń itd. Czy tego rodzaju akcja stanowi dla spółki koszt reklamy? Jak to prawidłowo zaksięgować? »

Jak księgować ubezpieczenia grupowe pracowników

Aktualizacja: 06.05.2008

Spółka wykupiła ubezpieczenie grupowe dla pracowników. Wstępnie zapłaciła za nie w całości, jednak część składki zostanie potracona z wynagrodzenia pracowników. Jak to zaksięgować? »

Jakie konto skorygować w związku ze zwrotem nadpłaconego wynagrodzenia

Aktualizacja: 30.04.2008

W styczniu z powodu błędu systemu płacowego pracownikowi nadpłacono wynagrodzenie. Koszty wynagrodzenia zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty (styczeń). Pracownik zwrócił pieniądze w marcu. Kiedy należy dokonać korekty w księgach? Czy korekta będzie polegała na zmniejszeniu kosztów wynagrodzeń, czy zwiększy przychody? »

Jak ująć w księgach przyjęcie i zwrot depozytu

Aktualizacja: 30.04.2008

Spółka przyjęła w depozyt towary. Jak ująć w księgach przyjęcie depozytu i jego zwrot? Jak wycenić przyjęty towar? »

Jak ująć w księgach rachunkowych sprzedaż środka trwałego wprowadzonego do spółki aportem

Aktualizacja: 29.04.2008

Jak powinnam zaksięgować sprzedaż budynku i samochodu wprowadzonego do spółki z o.o. aportem? Wniesiony aport podwyższył kapitał zakładowy. Co się dzieje przy sprzedaży środków trwałych wprowadzonych aportem z kapitałem zakładowym? Proszę o podanie, na jakich kontach powinnam zaewidencjonować taką sprzedaż. »

Jak ewidencjonować dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika

Aktualizacja: 28.04.2008

Jak rozliczyć księgowo otrzymane z urzędu gminy dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika po zdanym egzaminie? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK