| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Nierozliczone ubezpieczenie po sprzedaży samochodu

Nierozliczone ubezpieczenie po sprzedaży samochodu

Jednostka wykorzystująca w swojej działalności gospodarczej samochody ponosi wydatki na opłacenie składek ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym obowiązkowego (OC) oraz dobrowolnych (AC, NNW). Rozliczenie niewykorzystanej części ubezpieczenia przypadającej na okres po sprzedaży samochodu zależy od tego, czy nabywca będzie kontynuował ubezpieczenie, czy też sprzedający wystąpi o zwrot składek za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

W razie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC przez nabywcę pojazdu zbywcy przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia - proporcjonalnie do pozostałego okresu ochrony ubezpieczeniowej. W tej sytuacji nierozliczona część ubezpieczenia stanie się należnością od ubezpieczyciela.

AC, NNW

Pozostałe ubezpieczenia - dobrowolne - takie jak AC i NNW, nie są regulowane żadnymi szczególnymi przepisami. W związku z tym do ubezpieczeń dobrowolnych mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego. W razie zbycia przedmiotu ubezpieczenia prawa z umowy ubezpieczenia mogą być przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia. Przeniesienie tych praw wymaga zgody ubezpieczyciela, chyba że umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej.

W razie przeniesienia praw z umowy ubezpieczeniowej, na nabywcę przedmiotu przechodzą także obowiązki, które ciążyły na zbywcy, chyba że strony za zgodą ubezpieczyciela umówiły się inaczej. Pomimo przeniesienia praw zbywca odpowiada solidarnie z nabywcą za zapłatę składki przypadającej za czas do chwili przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę.

Jeżeli prawa nie zostały przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia, stosunek ubezpieczenia wygasa z chwilą przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę.

Więcej na ten temat w Biuletynie Rachunkowości

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK