| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Nierozliczone ubezpieczenie po sprzedaży samochodu

Nierozliczone ubezpieczenie po sprzedaży samochodu

Jednostka wykorzystująca w swojej działalności gospodarczej samochody ponosi wydatki na opłacenie składek ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym obowiązkowego (OC) oraz dobrowolnych (AC, NNW). Rozliczenie niewykorzystanej części ubezpieczenia przypadającej na okres po sprzedaży samochodu zależy od tego, czy nabywca będzie kontynuował ubezpieczenie, czy też sprzedający wystąpi o zwrot składek za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Ubezpieczenia samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej różnią się zakresem ochrony ubezpieczeniowej, a także wymagalnością ich zawarcia przez użytkowników.

Zawarte umowy ubezpieczeniowe księguje się w rozliczenia międzyokresowe kosztów i odnosi w koszty w danym okresie rozliczeniowym proporcjonalnie do okresu obowiązywania ubezpieczenia. W przypadku sprzedaży samochodu w międzyokresowych rozliczeniach kosztów pozostanie nierozliczona część ubezpieczenia dotycząca okresów po sprzedaży. Rozliczenie niewykorzystanej części ubezpieczenia będzie zależeć od tego, czy:

1) nabywca przedmiotu będzie kontynuował ubezpieczenie zawarte przez zbywcę - w tej sytuacji kwota nierozliczonych składek powinna być wkalkulowana w cenę sprzedaży samochodu i zaliczona w koszty w momencie sprzedaży samochodu,

2) zbywca wystąpi o zwrot nadpłaconych składek - w takim przypadku kwota nierozliczonych składek stanie się należnością od ubezpieczyciela.

Regulacje dotyczące ubezpieczenia OC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC regulowane jest przez przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Oznacza to, że nabywca pojazdu, na tych samych warunkach co zbywca, związany jest umową ubezpieczenia i ulega ona rozwiązaniu dopiero z upływem okresu, na jaki została zawarta. W tej sytuacji u zbywcy pojazdu nierozliczoną część ubezpieczenia należy uznać za koszt w momencie sprzedaży środka trwałego. Jednak w sytuacji, gdy nabywca nie chce korzystać z ubezpieczenia OC sprzedającego pojazd, ustawodawca przewidział możliwość wypowiedzenia przez kupującego umowy ubezpieczenia OC w terminie do 30 dni od daty zakupu samochodu. W przypadku dokonania wypowiedzenia umowa rozwiązuje się z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.

Jeżeli nabywca pojazdu nie wypowie umowy ubezpieczenia, ulega ona przedłużeniu. Umowa ubezpieczenia OC nie ulegnie przedłużeniu:

1) jeśli nie została uiszczona w całości składka za mijający okres ubezpieczenia,

2) w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej,

3) w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK