| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Nierozliczone ubezpieczenie po sprzedaży samochodu

Nierozliczone ubezpieczenie po sprzedaży samochodu

Jednostka wykorzystująca w swojej działalności gospodarczej samochody ponosi wydatki na opłacenie składek ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym obowiązkowego (OC) oraz dobrowolnych (AC, NNW). Rozliczenie niewykorzystanej części ubezpieczenia przypadającej na okres po sprzedaży samochodu zależy od tego, czy nabywca będzie kontynuował ubezpieczenie, czy też sprzedający wystąpi o zwrot składek za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Ubezpieczenia samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej różnią się zakresem ochrony ubezpieczeniowej, a także wymagalnością ich zawarcia przez użytkowników.

Zawarte umowy ubezpieczeniowe księguje się w rozliczenia międzyokresowe kosztów i odnosi w koszty w danym okresie rozliczeniowym proporcjonalnie do okresu obowiązywania ubezpieczenia. W przypadku sprzedaży samochodu w międzyokresowych rozliczeniach kosztów pozostanie nierozliczona część ubezpieczenia dotycząca okresów po sprzedaży. Rozliczenie niewykorzystanej części ubezpieczenia będzie zależeć od tego, czy:

1) nabywca przedmiotu będzie kontynuował ubezpieczenie zawarte przez zbywcę - w tej sytuacji kwota nierozliczonych składek powinna być wkalkulowana w cenę sprzedaży samochodu i zaliczona w koszty w momencie sprzedaży samochodu,

2) zbywca wystąpi o zwrot nadpłaconych składek - w takim przypadku kwota nierozliczonych składek stanie się należnością od ubezpieczyciela.

Regulacje dotyczące ubezpieczenia OC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC regulowane jest przez przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Oznacza to, że nabywca pojazdu, na tych samych warunkach co zbywca, związany jest umową ubezpieczenia i ulega ona rozwiązaniu dopiero z upływem okresu, na jaki została zawarta. W tej sytuacji u zbywcy pojazdu nierozliczoną część ubezpieczenia należy uznać za koszt w momencie sprzedaży środka trwałego. Jednak w sytuacji, gdy nabywca nie chce korzystać z ubezpieczenia OC sprzedającego pojazd, ustawodawca przewidział możliwość wypowiedzenia przez kupującego umowy ubezpieczenia OC w terminie do 30 dni od daty zakupu samochodu. W przypadku dokonania wypowiedzenia umowa rozwiązuje się z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.

Jeżeli nabywca pojazdu nie wypowie umowy ubezpieczenia, ulega ona przedłużeniu. Umowa ubezpieczenia OC nie ulegnie przedłużeniu:

1) jeśli nie została uiszczona w całości składka za mijający okres ubezpieczenia,

2) w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej,

3) w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK